Yeni iPhone'ların Apple'a maliyetini merak ediyor musunuz?

Yeni iPhone’ların Apple’a maliyetini merak ediyor musunuz?

Eylül 26, 2013
Kategori: Apple
0 2230 0
Yeni iPhone’ların Apple’a maliyetini merak ediyor musunuz?

iPhone 5s ve iPhone 5c Apple‘ın yeni amiral gemileri olarak Apple Store’lardaki yerlerini aldılar. Hatta ülkemiz de bile ön ödemeli olsa da satışa çıkan iPhone 5s her zamanki gibi fahiş fiyatlarla satışta. Şu anda alışveriş sitelerinde farklı fiyatlarla ön ödemeli olarak sunulsa da fiyatlar hemen hemen aynı, sadece 3000 TL..! Amerika’sa 1280 TL civarına olduğunu düşünürsek yaklaşık 2.5 katı fiyata satıldığını görmek bizi artık şaşırtmıyor.Peki iPhone 5c ve iPhone 5s‘lerin Apple’a maliyeti ne kadar dersiniz? Hemen cevaplayalım; Parmak izi okuyucusu ve yeni nesil güçlü işlemcisine rağmen bir önceki model olan iPhone 5′e göre daha da ucuza mal edilmiş. iPhone 5s‘in 16 GB modeli 198.70 dolara üretim bandından çıkıyor.

Daha ucuz iPhone anlamında Apple doğru bir ifade kullanmış olsa da arada 100 dolarlık bir fark pekte ucuz denmesini sağlamasa gerek. Ancak iPhone 5c satışları açıkçası şirketin yüzünü bir hayli güldürecek gibi görünüyor. Yani  iPhone 5c‘nin 16 GB versiyonunun maliyeti ise şirkete yaklaşık 173,45 dolara gelmiş oluyor.

Şirketin kar oranını anlamak için iPhone 5s kontratsız fiyatlarının 649 (16 GB) ve 849 (64 GB) dolar, iPhone 5c’nin 549 dolar (16 GB) ile 649 dolar (64 GB) belirttiğimizde sanıyorum yeterli olacaktır.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir