Websiteniz mobil uyumlu değilse sorununuz var!

Websiteniz mobil uyumlu değilse sorununuz var!

Temmuz 7, 2015
Kategori: Genel
0 3460 1
Websiteniz mobil uyumlu değilse sorununuz var!

Website sahipleri için Google arama motorundaki arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak en önemli unsur. SEO denen arama motorlarına uygunluk anlamında webmaster’ların çabaları sitelerini arama sonuçlarında hep daha üst sıralara çıkarmak veya bulunduğu yeri koruması için yapılıyor. Tabi Google arama motorunun algoritması, geliştiricileri tarafından hemen her gün güncellendiği gibi çok sık ara ile farklı isimlerdeki yeni algoritmaları ile SEO‘cuları hayli zorluyor.

Google’ın webmaster’lardan istediği, arama motoru sonuçlarını da etkileyen kriterlerden birisi de websitelerin mobil uyumluluğu. Günümüzde tablet ve akıllı telefon kullanımının dehşet verici seviyelere ulaşması Google kalite standartlarını da etkileyerek artık websitelerin mobil cihazlara yönelik tam uyumlu olmasını istemesi kaçınılmaz. Bu konuda en şanslı kullanıcılar şüphesiz hazır içerik yönetim sistemlerinden Joomla, WordPress gibi içerik yönetim sistemleri ile hazırlanan web siteleri olsa gerek. Joomla ve WordPress‘in alt yapısı ve temalarının mobil uyumluluğu beraberinde getirmesi ile artı bir efor sarfetmeden Google’ın bu kriterini otomatik olarak yerine getirmiş oluyor.

Yine de güncel olmayan sistemler veya mobil uyumluluğu olumsuz etkileyen temalar bu fırsatın kaçırılmasına sebep olabilir. Böylelikle arama sonuçlarında rakip sitelerden daha geride olacağı da kaçınılmaz. Siz de sahip olduğunuz sistemlerin mobil kullanıma ne kadar uyumlu olduğunu bilmiyor ve görmek istiyorsanız  https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ bağlantısına tıklayarak websitenizi test edebilirsiniz. Yine bu konuya yönelik Google’ın Mobil Arama SEO‘su konusunu daha önce incelememiş olanlar buradaki bağlantıdan tıklayarak mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir