WatchOS Beta Sürümü Nasıl Kaldırılır (downgrade)

Temmuz 23, 2018
Kategori: Apple
0 2428 0
WatchOS Beta Sürümü Nasıl Kaldırılır (downgrade)

Apple’ın akıllı saati Apple Watch kullanıyorsunuz, aynı zamanda Apple’ın geliştirici programına dahilsiniz ve böylelikle iOS, WatchOS gibi mobil işletim sistemlerinin beta sürümlerini herkesten önce cihazlarınıza yükleye biliyorsunuz. Apple Watch hariç diğer iOS cihazlarına zaten sıklıkla bu tip beta sürümleri yüklemiş birisi olarak içiniz rahat. Çünkü dilediğiniz zaman iTunes üzerinden iOS cihazlarının beta sürümünden normal sürüme dönmekte bir sorununuz olmuyor.

Aynı bakış açısı ile Apple Watch cihazınızı da gönül rahatlığı ile beta sürümüne yükseltiyorsunuz. WatchOS beta sürümünün cihazınıza kattığı yenilikleri ve geliştirmeleri inceledikten sonra Apple Watch’ı normal sürüme geçirmeye kalkıyorsunuz. “O da ne?” iOS cihazları ile bu tip güncellemelerde sorun yaşamadığınız için araştırmaksızın Apple Watch’ta bu işlemi, yani genel kullanıma sunulmuş WatchOS sürümüne “dönüşün (sürüm düşürme) mümkün olmadığını” görünce şok oluyorsunuz?

Uzun yıllardır bir Apple kullanıcısı olarak yukarıda uzunca girişini yaptığım konu aslında benim şu anda düştüğüm karambolü özetliyor. iOS 12 beta yüklü iPhone kullanıcısı olarak Apple Watch için de WatchOS 5 beta güncellemesini yapmak gibi bir gaflete düştüm. Tabi Apple ürünleri için böyle bir sorunu yaşayabileceğim aklımın ucundan bile geçmediğinden rahatlıkla böyle bir işe girişmiş bulundum. Ardından Apple’ın resmi geliştirici forumlarında böyle bir geri dönüş, sürüm düşürme işleminin yapılamadığını görmüş oldum.

Yazıyı sizlere hazırlamamın sebebi belki bu işe kalkışmadan önce muhtemel aynı hataya düşebilecek kullanıcılara yardımcı olmak önceliğim olmakla beraber olası tek çözümden bahsetmek olacak. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapabileceğiniz yegane çözüm Apple Teknik Destek ekibine ulaşmak ve cihazınızı resmi teknik servise bırakmak olacak. Apple teknik servisi eğer şanslıysanız 3-7 gün arasında cihazınıza mevcut genel kullanıma açık (beta olmayan resmi son sürüm) sürümü cihazınıza yükleyecek ve size teslim edecektir.

Bazı yabancı sitelerde hem iOS cihazınızın hem de Apple Watch’ın beta sürüm yükleyebilmek için daha önce yüklediğiniz sertifikaları kaldırdığınızda sıfırlanabileceğini yazıyor olsalar da böyle bir sonuca bu şekilde ulaşmanın mümkün olmadığını canlı olarak yaşadım. O nedenle benim gibi Apple Watch’ı tam satış aşamasında sürüm düşürme çabasına girip cihazın olası talibine bir de uzun uzun bu sorunu anlatmaktan da kurtulmuş olacaksınız. Ne diyeyim demek ki Apple’ı bundan böyle kullanıcı dostu olarak tanımlarken Apple Watch’ı bu tanımlamadan ayrı olarak düşünmemiz gerekecek…

, , , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir