TTNET adil kullanım kotası ne kadar adil?

Ekim 7, 2013
Kategori: Genel
3 8695 0

Bugün TTNET müşteri hizmetlerinden internet kullanımımıza bağlı olarak avantajlı bir seçenek sunacağını söyleyen bir yetkili aradı. Yaklaşık 3 aydır 50GB adil kullanım kotasını aşıyor görünüyormuşuz, bu mümkün olmamakla upload / download işlemlerim belli bir standarta göre olduğundan üç aşağı beş yukarı takip edebildiğimden söylenen kotayı kullanmam mümkün değil. Bunda TTNET’in ticari uyanıklık adına bir şeyler yaptığını düşünüyorum.Neyse, konumuza dönelim, yetkili yukarıdaki durumdan dolayı dilerseniz 6 TL fark ödemekle beraber adil kullanım kotasını iki katına yani 100GB’a çıkarabileceklerini, bunun da taahhüd harici olacağını bildirdi. Gerçekten bu kotayı kullananlar için güzel bir seçenek gibi geliyor kulağa. Ancak benim anlamadığım TTNET’in de sitesinde yer alan Adil Kullanım Kotası açıklamasında yazan şu giriş ibaresi;

Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır.

Şimdi, bu açıklama ile beraber yukarıda teklif edilen hizmette tezatı nasıl bir ticari manevra ile giderdiklerini bilemem. Ancak bu davranışın adil olmadığı inancımı değiştiremez. Madem bu kota iki katına çıkarılabiliyor ve bu çkarış ile  “tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine” zarar gelmiyor o zaman 50GB’lık kota neden? Yok bu yine “tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine” engel oluyorsa benden extra talep edilen ücret bu kullanıcıların istifaedesi açısından faturalarından mı düşülüyor yoksa onlara da bu fark karşılığı bir miktar kota takviyesi sistem tarafından otomatik olarak mı yapılıyor?

Dedim ya, yetkililerin mutlak suretle bu soruları “sözde” izah edecek cümleleri olmakla beraber inandırıcı olmaktan uzak olacağını da iyi biliyorum. Bu kota var çünkü “aştırılarak” (Çok nadir internetten izlenen TV dışında internette gezinerek doldurulamayacak limit nedense doluyor) yükseltmeye yahut verilen hizmetin 3Mbit’e indirilmesi ile beraber kaynak karına gidilmesi sureti ile iki açıdan da TTNET’in kazancı söz konusu. Yoksa burada “tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine” ibaresi gerçeği yansıtasn bir ibare değil. Sonuçta “ADİL” olan kota birden “PARAN KADAR ADALET” sağlıyor. Yani ben başkalarının hakkına girecek kadar çok veri tükettiğimden bunun bir nevi göze gelmemesi için ek 6TL daha ödemem yetiyor. Yani ben “adam gibi bir internet” bağlantısı için o da 8 Mbps’e kadar (taş çatlasın bana yansıyan 5 Mbps oluyor, upload ise yerlerde sürünüyor.) ödemem gereken miktar 69TL.

İşin bir diğer ilginç yanı paketler sınırsız diye adlandırılmasına ki en büyük adaletsizlik bu bence. Çünkü teknolojiye sadece internet tarayıcısını açıp girmek kadar yakın olan büyük çoğunluk “Sınırsız” ibaresine bakıp paketi sipariş ediyor. Yani bu ancak, “Banttan canlı yayın” cümlesi kadar mantıklı bir ibare olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın “alınan hizmetin, hız, kararlılık vb. etkenleri baz alındığında” en pahalı internetini bize reva görenler, bu konuda neredeyse tekel olan TTNET’e bizi mecbur eden T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kulaklarını çınlatmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

, , , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. The Developer
  Reply

  Merhaba,
  Yazınızı okudum ve sonuna kadar haklısınız.İnsanları nasıl dolandıracaklarını artık kendileride bilmiyor.Adil kota demişler ama kime göre adil bu ? Ben yazılımcıyım günde onlarca kütüphane veya veri çekiyorum sunuculardan bana göre adil değil.Çok yüksekte bir paket alamıyorum.
  Ama işte bu derdimizi hiç kimseye anlatamıyoruz.

 2. Mehmet Yazıcı (author)
  Reply

  Dünyanın en çok kar eden şirketlerinden birisi diğer hizmet sağlayıcılara da alt yapı verdiğinden tekel gibi bu sebeple de dilediği gibi davranıyor
  Alternatifi olsa görürdük sözleşme iptallerinden sonra neler yaparlardı. Üç kuruş fazla verip diğer firmalara bakacağız artık

 3. rahime
  Reply

  Üstad selamlar,

  benim internet hızım 0.8 üzerine çıkmıyor
  8 mbits ücreti ödüyorum ama ne hikmetse sürekli santral hızımı düşürüyor
  sözün özü şudur ki bu bağlantı hızı ile 60 gb üzerine çıkmam nasıl mümkün olabilir ? sürekli kota aştığıma dair bilgilendiriliyorum ama ortada bırak kota aşmayı düzgün kullanılabilen bir internet yok..ttnet’den nefret ediyorum inan..

  ps3’de fifa + bf3 oynamayı çok seviyorum ve bu oyunlarda reflexlerim çok iyidir ama bunlar yüzünden madara oluyorz..evde birisi klip açsa ben oyundan düşüyorum..

  ftp’den bir dosya atamadım..google chrome yandax ie vs tarayıcı açtığımda görsel arama yapamıyorum resimler gözükmüyor… kardeşimin iphone restore edeceğim ios 7 yüklemesi için sabaha karşı 3.5 ‘a kadar bekledim ama sürekli kopmadan dolayı 5. denemem de boşa gitti..

  sürekli şikayet ediyorum max. 1.7 mbits hız veriyorlar ( 2 olunca alınan en yüksek değer ) santrale uzaklığınız 3.5 km deniyor ama üst kat komşum 4 mbits kullanıyor..

  aldıkları para helal değil ama çözüm için ne yapacağımı bilmiyorum…bunlara problem anlatmak squad oynamak gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir