Taşınabilir (portable) Joomla diski oluşturma

Aralık 12, 2013
Kategori: Joomla
0 9091 3
Taşınabilir (portable) Joomla diski oluşturma

Joomla içerik yönetim sistemi ile sitelerimi, oluşturmadan önce yerel sunucuda kurulumunu yapıp tüm işlerim tamamlandığında uzak sunucu üzerinde yayına vermek gibi bir alışkanlığım var. Tabi yerel sunucuda çalışırken çalışmamı gittiğim yerlere de götürebilmek ve mümkünse bulunduğum yerlerde bilgisayara takıp çalışmamı sürdürmek için en iyi yol USB disk üzerine portable diye adlandırılan taşınabilir disk üzerinde olması bana daha uygun geliyor.Eğer sizler de üzerinde çalıştığınız Joomla sitenizi aynı şekilde her an yanınızda taşımak ve gittiğiniz yerlerde çalıştırabilmek istiyorsanız tek yapmanız gereken basit bir USB stick veya taşınabilir bir HDD ve yerel sunucu uygulamalarından Wamp, EasyPHP benzeri herhangi bir uygulama ve tabiki Joomla kurulum dosyası.

Tüm bunlar her an yanınızda taşıyacağınız bir yerel sunucu ve Joomla için yeterli. Bundan sonraki aşama ise yerel sunucunun USB disk üzerine kurulumu olacak ki onu da bu yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Taşınabilir Joomla diski oluşturma

Bu işlem için kullanacağımız ve içerisinde yerel sunucuda bulunması gereken tüm fonksiyonların (phpMyAdmin, MySQL vb…) bulunduğu WampServer uygulaması olacak. İlgili bağlantıdan WampServer’ın son sürümünü ücretsiz olarak indirebilir ve aşağıdaki adımları uygulayarak taşınabilir diskinize kurulumunu yapabilirsiniz.

joomla wampserver 1

WampServer yükleme dosyasını çalıştırdığımızda sunucu ile alakalı araçların sürümleri ile beraber gösterildiği başlangıç sayfasına ulaşmış olacağız. “Next” butonu ile kurulum aşamalarına başlayabiliriz.

joomla wampserver 2

Kullanıcı lisans ve sözleşmenin olduğu kısmı “I accept the agreement” seçili olduğu haliyle “Next” butonu ile kabul edip diğer aşamaya geçiyoruz.

joomla wampserver 3

Bu kısım önemli, eğer yazımızın amacı doğrultusunda taşınabilir bir disk üzerine WampServer’ı kuracaksak “Browse” butonuna tıklayarak USB diskimizi seçmeliyiz, yok eğer bilgisayarımıza kurmak istersek burada değişiklik yapmaksızın “Next” butonu ile devam edebiliriz.

Biz USB disk üzerine kuracağımızdan “Browse” butonuna basıyoruz.

joomla wampserver 4

Bilgisayarımıza daha önceden taktığımız USB diskimizi seçtikten sonra “Ok” butonu ile seçimi onaylıyoruz ve “Next” ile kurulumun diğer aşamasına geçiyoruz.

joomla wampserver 5

Kurulumu bilgisayarına yapacak olanlar bu aşamada başlat çubuğu ile masaüstüne kısayolun gelmesini istiyorlarsa her iki kutucuğu da seçebilirler. Biz taşınabilir disk üzerine kuracağımızdan kısayollara ihtiyacımız yok. Tekrar “Next” butonu ile devam ediyoruz.

joomla wampserver 6

Artık kurulum için her şey hazır, örneğimizde de görüleceği gibi taşınabilir diskimiz “E:” diski olarak ve Wamp klasöründe yer alacak şekilde kurulmaya hazır bir şekilde belirlenmiş. “Install” butonu ile kuruluma başlıyoruz.

joomla wampserver 7

Kurulum işlemi kullanılan taşınabilir diskimizin yazma hızına bağlı olarak biraz sürecektir. Arkamıza yaslanıp kurulum işleminin tamamlanmasını bekleyebiliriz… Hatta bir çay alabilme imkanımız varsa buna fırsatımız da olacaktır.

joomla wampserver 8

Kurulumun bu aşamasında ekrana gelen pencereden varsayılan internet tarayıcımızın seçilmesi istenebilir. Firefox, Chrome ve IE gibi WampServer’ın hangi tarayıcı ile çalışmasını istiyorsak ona ait “exe” dosyasını gösterip “Aç” dememiz yeterli.

joomla wampserver 10

Bu aşamada da PHP eposta parametrelerini ayarlamamız gerekecek. Eğer gerçek bir eposta adresi girmek istiyorsanız girip “Next” butonu ile ayarlarımıza devam edelim.

joomla wampserver 12

Artık kurulum tamamlandı ve Joomla’mızı kurabileceğimiz WampServer çalışmaya hazır bir halde bizi bekliyor. Ana ekrandaki kutucuğu seçip “Finish” butonuna bastığımızda sunucumuz çalışacak ve başlat çubuğunda sunucuya ait simgenin geldiğini göreceksiniz.

joomla wampserver 12

Bu simgeyi sağ tıklayarak varsayılan dili Türkçe yapmak için “Language” simgesine tıklayıp “turkish” dil seçeneğine tıklamanız yeterli olacak.

Artık WampServer hazır ve Joomla kurmamız için gerekli olanlar, phpMyAdmin üzerinden bir veritabanı oluşturmak ve Joomla kurulum dosyasını “Wamp” ismini belirlediğimiz klasöre klasör halinde atmak.

joomla wampserver 13

USB diskimize girdiğimizde “wamp” klasöründe Joomla’mızın yer alacağı klasörü “www” klasörü içine koyup (ör: joomla isimli bir klasörde yer alan joomla kurulum dosyalarını baz alırsak) veritabanını da oluşturduktan sonra tarayıcı adres satırına “http://localhost/joomla yazdığımızda Joomla kurulum sayfasının geldiğini görebiliriz.

Veritabanı oluşturmak için yine başlat çubuğunda yer alan WampServer simgesine faremizin sol tuşuna basarak eriştiğinizde “phpMyAdmin” kısmından yapabilirsiniz.

joomla wampserver 14

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir