Soldakini değil sağdakini yetiştirin..!

Aralık 22, 2013
Kategori: Genel
0 4753 1
Soldakini değil sağdakini yetiştirin..!

İstanbul’un simgelerinden bir tanesi olan ve benim de çok sevdiğim Boğaz, her iki yakasından bakan insana çok farklı görülür. Manzara, yani bakılan aynıdır ancak görülen çok farklıdır, dolayısı ile bakılana yüklenen anlam durduğun yerden de etkilenir. Bana bu cümleleri kurduran Twitter’dan takip ettiğim bir arkadaşımın kendi takip ettiği bir kullanıcıya (yumurta-tavuk tanımı gibi oldu ama başka izahı yoktu) ait mesajı tekrar göndermesi sebep oldu.Mecalimi kelimelere dökebilmenin en iyi yolu öncelikle ilgili mesajda yer alan resim olacağından öncelikle onu eklemek istiyorum.

cocuklar

Yukarıdaki resim yazımın da girişinde açıklamaya çalıştığım gibi baktığın veya durduğun yere bağlı olarak herkese çok farklı anlamlar sunabilir. Biraz mantık yürütmesi yapalım;

  1. Soldaki çocuk büyünce bir bilgisayar dahisi olabilecek teknoloji merakına sahip, sağdaki ise ileride hayvan hakları savunucusu olabilecek bir ince ruha sahip.
  2. Soldaki çocuk belki de ileride kendisini arkadaşlarından, toplumdan soyutlayacak ve çocukluğunu bile gereği gibi yaşayamayacağı bir hale gelmesini sağlayacak kadar farklı ilgi alanı var. Sağdaki ise çevresine karşı duyarlı, sevimli olduğu kadar aynı zamanda doğayı paylaştığı diğer canlılara karşı şefkatli.
  3. Soldaki çocuk daha bu yaşta olmasına rağmen her şeyi aşmış, üstün zekalı bir çocuk. O, diğer çocuklar gibi çelik çomak oynamak, çiçekleri ve böcekleri sevmek gibi onu gerçek tutkusundan alıkoyan bir çok şeyi öteleyen bir birey. Sağdaki ise eşyanın yani meta’nın aslında insanı çevresinden uzaklaştıran, sevgisizleştiren ve bilimum olumsuz enerjileri içeren türden olduğunun daha şimdiden farkında, bu sebeple insan olmanın tadını alabileceği şeylere daha ilgili bir birey.
  4. Soldaki çocuğun belli bir zaman sonra agresif, kendini yeterince tanıyamamış olduğu gibi çevresini, hayatı anlayamamış kayıp bir nesil olma ihtimaline sahip. Sağdaki ise erdemi, doğruyu ve insanı ,nsan yapan tüm güzellikleri taşıyan bir nesil olması ihtimalini gösteriyor.

Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün olmakla beraber belki de tüm varsayımların yekünü doğru da olabilir, hatalı da. Yeter ki bu resimden yola çıkıp, “Anne-Baba’lar. Sağdakini yetiştirmeye çalışın. İhtiyacımız olan o. Beceremeyecekseniz çocuk yapmayın.” diyerek belli bir kalıba sokulup salt doğrunun bu olduğu empozesi sanıyorum hatalı bir davranış olsa gerek.

Yani çocuğunuz elinden cep telefonu düşürmeyen, sürekli oyun ve telefon ile yapılabilecek şeyleri yapan ise böyle bir çocuğu mümkünse yapmayacaksınız. Elinde kuş olan çocuktan yapın…

Soldaki çocuğun sağdaki çocuğun yaptıklarını da yapabileceği, aynı şekilde sağdakinin de yeri geldiğinde yapabileceği mümkünken… Bunların her ikisi bir arada düşünülemiyor sadece bir tanesi yapılası çocuk olarak imgeleniyorsa burada sağlıklı bir ruh halinden bahsetmek sanırım söz konusu olmaz. İnsan çevreye, yetişme ortamına ve olaylara bağlı olarak farklı ruh hallerine ve davranışlara sahip olur. Gün olur elinde elektronik bir alet saatlerce onunla vakit geçirir, gün olur sırtını çimenlere verir ve parmağındaki hanım böceğinin diğer parmaklara ne kadar da zarifçe geçtiğini izleyerek yüzünde tebessümle vakit geçirebilir.

Ama “Mutlak doğru” şeklinde sunulması ve diğerinin kötü örnek gösterilmesi hem dayatmacı bir davranış hem de hayatın tümü düşülmeksizin söylenmiş bir romantizm anının cümlesi olsa gerektir. Kalıba sokmak, kategorize etmek, hele hele bunu çocuk eğitimi gibi önemli bir alanda yukarıdaki örneklik ve en önemlisi o cümle ile sunmak hata olsa gerek.

Ancak mesaj sahibi kendi mutlak doğrusu dışında sunduğum Ben ise o resimde “kendi halinde telefonu inceleyen bir çocuk görürken, sağdaki çocuğun Arakan da halen Müslüman katliamı yapan Budizm inancını taşıyan bir ailenin çocuğu olduğunu” gördüğümü belirttim. Bu seferde beni ve zihniyetimi dahi tanımayan mesaj sahibi Rojava ve Suriye’de yapılan katliamları bana hatırlattı. Tabiki ben de tüm katliamların reddedilmesi ve yapanların lanetlenmesi gerektiğini belirten bir cevapla karşılık verdim. Aslında verdiği örnek ile o anki ruh halini anlayabiliyor olsam da yine de konu dışı cevabı beni güldürdüğü için kendisine gıyaben teşekkür de ettim.

Mesele, o resimdeki iki masum ve sevimli çocuğun bir tanesi mutlak doğru ve yanlış örnek olarak sunulmasında… O mantıkla aynı resme bakan birisi (burada örnek ben oluyorum) sadece bir cep telefonunda yola çıkılarak mutlak bir doğru belirleniyorsa aynı resme bakılarak farklı bir detaydan aslında gerçek doğrunun bir diğeri olduğu sonucu çıkmasının önünde bir engel yok.

Ama ilgili kişi benden çok daha zeki birisi olarak konuyu diğer mesajları ile farklı ve belki de biraz kışkırtıcı cümlelerle süsleyince tartışmadan çekilmenin zamanı geldiğini anladım.

Bırakın çocuklarınız cep telefonu ile de, tabletler ile de haşır neşir olsun, yeter ki çocuğunuzun neyi nereye kadar yapmasının doğru olduğunu ona kendi davranışlarınız üzerinden gösterin. Ona siz örneklik edersiniz, çocuğunuzun idolü genellikle anne ve babadır. Ona insanları, doğayı ve çevresindeki sevilesi şeyleri sevmenin güzelliklerini, erdemleri bizzat sizin üzerinden gösterin. Ona teknolojiyi ve bunlardan yararlanmayı da en iyi şekilde öğretin.

Bakmayın öyle bir resimden size mutlak doğrular çıkaranlara… Eğer yapmak elde ise ki bu da ayrı bir tartışma konusu… o resimdeki iki farklı insanın hasletlerini bir arada toplanmasına çalışın. Bu arada çocuklarım evimizde kuş, tavuk vb. hayvanlar besliyor, onlara yem veriyor ve onlara sevgilerini gösteriyorlar böylelikle sorumluluk bilinci de gelişiyor, iPad, iPhone gibi cihazlarla Angry Birds oynamak, resim yapmak vb. faaliyetlerde de bulunuyorlar :).

, ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir