Shsh kaydı nedir? Shsh kaydı nasıl alınır?

Aralık 21, 2013
Kategori: Apple
28 25495 0
Shsh kaydı nedir? Shsh kaydı nasıl alınır?

iPhone kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ve uyguladığı ancak yeni kullanıcılar için yabancı gelebilecek bir terim olan SHSH kaydı ve bu kaydın alınmasının ne gibi bir faydası olduğunu bu yazımız ile ifade etmeye çalışacağız. Yazımızda SHSH kaydının ne olduğu, nasıl alınacağı ve alınmasının gerekliliği konusunda sizleri elimizden geldiğince aydınlatmaya çalışacağız. Öncelikle telefonunuz Jailbreakli değilse SHSH kaydınızın muhtemelen olmadığını belirterek yazımıza başlayalım.

Telefonunuz jailbreakli değilse “muhtemel” olarak SHSH kaydı yoktur dememizin sebebi belki ikinci el bir cihaz satın almış olabileceğiniz ve ilk sahibinin de telefonunu zamanında jailbreak yapıp otomatik olarak SHSH kaydının Cydia vasıtası ile alınmış olabileceğini vurgulamak içindir.

Yoksa sıfır alınmış veya daha önce jailbreak yapılmamış bir cihazın SHSH kaydı zaten yoktur.

tinyumbrella ile shsh kaydı

SHSH Nedir?

Her bir iPhone’un benzersiz bir ECID etiketi vardır bu etiket sayesinde cihazınızda yüklü olan firmware (işletim sistemi sürümü) Apple tarafından imzalanır. Bu şekilde Apple sizin telefonunuzu iTunes üzerinden tanımlar ve buna göre kontrollerinizi yapar her yeni sürüm çıkışında yine apple tarafından eski sürümün imzalanması (tanımlama) biter ve cihazınız yeni sürümle imzalanır böylece sizler iTunes üzerinden daha eski bir sürüme geri dönüş yapamazsınız. Mesela cihazınızı yanlışlıkla iTunes’ten update ederek iOS 5.1.1 sürümüne geçirdiniz, siz geriye dönük olarak cihazınızı iOS 4.2.1′e geri döndüremeyeceksiniz demektir.

İşte bu noktada SHSH kaydı dediğimiz, cihazınızın etiketi ile yüklü olan sürümün birlikte tanımlanmasını sağlayan ve imzalama dediğimiz bu sistemin jailbreakli telefonlarca Cydia üzerinden otomatik olarak tanımlanması veya bir program vasıtası ile telefonunuza ait SHSH kaydının bilgisayara kaydedilmesi gerekir. Böylelikle sizler mesela iOS 5.0 yüklüyken jailbreak yapılan bir telefonun cydia veya bilgisayarınıza alınan SHSH kaydı ile iOS 5.1.1′e geçmiş bile olsanız tekrar eski sürüme veya daha da eski olan 4.0 veya 4.0.1 sürümüne geri dönüş yapabilirsiniz, yeter ki geçilmek istenen sürümlerin shsh kaydı bulunsun. Kısacası SHSH kaydı, yükseltilen sürümden geriye dönmek adına kullanılır ve bunun için gereklidir.

SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Bu kayıt, yukarıda da değindiğimiz gibi halen jaikbreakli cihazlarda Cydia tarafından otomatik olarak alınır. Bunun dışında bir çok araçla da bu işlemi yapabilirsiniz. Bunlardan en popüleri olan TinyUmbrella ile mevcut sürümlerin shsh kayıtları alınabileceği gibi geçmişe dönük olarak, alınmış olan shsh kayıtlarını da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Öncelikle TinyUmbrella ile SHSH kaydının nasıl alınacağına değinelim, aşağıdaki video’lu anlatım daha önceki TinyUmbrella sürümleri ile hazırlanmış olsa da metod aynı olduğundan nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz. TinyUmbrella son sürümünü indirme sayfası bağlantısında yer alan resmi sayfasından indirebilirsiniz.

Tinyumbrella ile SHSH Kaydı Nasıl Alınır?

Tinyumbrella ile iOS cihazınızın SHSH kaydının nasıl alınacağını anlatan videomuz
, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

28 comments

 1. Ömer
  Reply

  Şuan iPhone 5s iOS 8.3 sürümündeyim imzaları kapalı bunun shsh kaydını alsa nasıl restore ile geri yüklerim ve iTunes yedeğim bozuldu nasıl düzeltebilirim ?

 2. merva
  Reply

  Merhaba, iphone 4 3,2 versiyon 7.1.2 den ios 6 ya dönmek istiyorum fakat shsh kaydı elimde mevcut değil shsh kaydı için ve ios 6 ya dönmek için yardımlarınızı rica ederim.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Merhaba, iOS 6 sürüme dönünce bir çok uygulama o sürüme uygun olmadığından çalışmayacaktır ayrıca başka sorunlara da sebep oluyor cihaz dengesiz çalışabiliyor. Nedeni de shah kaydı olmayan cihaza başka shah kaydı ile hazırlanan bir custom ipsw denilen özel iOS 6 sürümünün yüklenmesi. Bu konuda blogda anlatım yok ancak shah kaydı olmadan ios 6 yükleme şeklinde googleda aratırsanız konuya dair bir çok bağlantıya erişebilirsiniz

 3. mesut
  Reply

  slm üstadlar.. iphone 4 telefon sürüm güncellemesinde 21 16 3194 tarzı hata kodları vermekte.. tinyumbrella yükledim bu seferde tinyumbrellayı çalıştıramadım

 4. savari
  Reply

  S.A. telefonum iphone 4 32 gb modelidir. amerika pasaport kayıtlıdır. eskiden jailbreak vardı. fakat sonradan telefonu güncellemek zorunda kaldım ve jailbreak gitti. şebekeyi bulmuyordu. telefoncuya yaptırdık.bütün güncellemeleri sorunsuz yaptım. bugün telefonuma jailbreak yaptım ve shsh kayıt bölümünde en üstte İOS 5.1.1, 5.1.1r1 yazmakta bunlar benim önceki kayıtlarım mıdır ?
  Tinyumbrella yı indiriyorum fakat pc açmıyor geri yüklemenin başka yolu yokmudur ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim…

 5. Kaan
  Reply

  Merhaba Ben. De Iphone 4 32 gb var ikinci el aldim pasaport kayitli iOS 5.1.1 sürüme sahip jailbreak li shshs kaydi alınmış mıdır dfu mode ile restore etsem tekrar 5.1.1 sürümü yukleyebilirmiyim

 6. nexus
  Reply

  bende de 4s var jailbreak hic yapmadım ve suan 7.1 yuklu

  bırde okudum konuyu bastan sona herhalde jailbreaksızda oluyor diye bende

  redsnow 0.9.15b2 ile shsh kaydım olsun dedim ilerisi icin ama hata aldım yada yalnıs birsey var

  cunku bu hatayı alıyorum

  Coundt Determine Platform From The Given Blobs

  yardımcı olursanız seviniriim ne yapmam lazım

 7. haktan
  Reply

  mehmet bey bende iphone 5s jailbreaklı ios 7.0.4 var shsh kaydı alınmıştır herhalde alındıysa nerde görebilriz shsh kaydını ios 6 ya dönmek istiyorum da

 8. canerci
  Reply

  Mehmet hocam merhabalar;

  Yeni iPhone 5s 33GB aldım. Fakat tünyumbrella ile hiçbir ekilde shsh kaydı alamıyorum. 7.0.4 ün izni kesildi mi acaba? Ne yapabilirim?

 9. mücahit
  Reply

  peki şuan alsam 7.0.4 e üst sürümü çıksa geri dönebilirim demi dosyaları saklasam

 10. mücahit
  Reply

  mehmet bey benim 6.1.2 ye shsh kaydım var cydia otomatik almış 25pp programından gördüm geri dünüş varmı. olmadını biliyorum ama sorim dedim
  iphone 4s 7.1.4

   1. Emre
    Reply

    Merhaba ben iphone 4 telefonuma ios 7 yükledim ios 6ya geri dönmek istiyorum ve bunun için shsh kaydı gerekiyormuş ben bu telefonu 2.el aldım aldığımda telefon jailbreak yapılmıştı yani shsh kaydı var ama ben bunu bulamıyorum tinyumbrella programında gözükmesi gerekiyor fakat invalid gözüküyor gizlenmiş galiba bunu nasıl düzeltebilirm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir