OS X 10.10 Yosemite tanıtıldı

Haziran 2, 2014
Kategori: Apple
0 3549 0
OS X 10.10 Yosemite tanıtıldı

Apple’ın bu yıl düzenlediği ve WWDC 2014 olarak duyurulan etkinliği halen devam etmekle beraber ilk ürün olarak karşımıza Mavericks sonrası OS X işletim sisteminin adının ne olacağı yanıtını da veren OS X 10.0 Yosemite oldu. Dark Mode olarak belirtilen saydam pencereleri ve yenilenen Dock simgeleri ile dikkat çekiyor.

OSX 10.10 Yosemite ile beraber artık en sık kullanılan Spotlight ekranın ortasına getirilerek farklı bir tasarım ile karşımızda, tabiki yeni eklenen farklı arama seçenekleri de eklenmiş olarak geliyor.

Bir diğer dikkat çeken yenilik ise Bildirim Merkezi üzerinde oldu, iPhone’larda olduğu gibi takvim Yosemite bildirim merkezindeki yerini aldı. Etkinlikler vb. özellikler de artık bildirim merkezinde daha kolay ulaşılabilir hale gelmiş oldu.

Özellikle iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının en çok beklediği özelliklerden birisi olan Mac ile dosya alışverişini sağlayacak olan AirDrop paylaşım özelliği gelmiş oldu. yenilikler ardı ardına gelmekle beraber bunları yazmanın hayli güç olduğunu belirtmem lazım… Artık iPad’iniz ile Mac ekranına ulaşmanız çok hızlı ve basit bir şekilde gerçekleşebilecek. Mesela iPhone ile aradığınız bir kişiyi Mac’iniz üzerinde görüp telefonu buradan yanıtlayıp yine buradan görüşebileceksiniz (görüşmeyi Mac’e aktarmak şeklinde) …

yosemite-dock

iOS / Mac geliştiricileri ilgilendiren Xcode ve buna bağlı uygulamalardaki çeşitli yenilikler ile daha fazla özellikli uygulamalar geliştirmeye olanak tanıyan Geliştirici özellikleri tanıtıldı. Bunlar arasında belki de en dikkat çeken Objective C gibi çok özellikli uygulama geliştirme platformu yanında yeni bir geliştirme aracı “Swift” duyuruldu.

Xcode içinde yerini alan platform sayesinde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde kod yazılabileceği gibi daha gelişmiş özellikli uygulamalara imza atılabilecek. Uygulama geliştirme aşamasında görsel olarak yapılan değişiklikler de izlenebilecek. Böylelikle geliştiriciler çok daha hızlı ve yaptıkları geliştirmeleri anlık olarak izleyebilecek.

Halen devam etmekte olan WWDC sunumunun ardından yenilikler ve geliştirmeler ayrı bir konu halinde daha detaylı bir şekilde blogumuzda yayınlanacak.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir