Nameserver IP’lerini WHM, FTP veya SSH’den düzenleme

Kasım 12, 2013
Kategori: Teknoloji
0 9779 5
Nameserver IP’lerini WHM, FTP veya SSH’den düzenleme

Genellikle sunucu değişikliği yaptığınızda veya domain firmanızdan, ilgili domaine ait Nameserver (NS1. vb..) değişikliklerinde ihtiyaç duyabileceğiniz WHM veya SSH üzerinden nameserver ip adreslerini nasıl güncelleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Bu işlem FTP üzerinden daha basit bir şekilde yapılmakla beraber WHM kullanıcıları da pratik olarak bu değişikliği yapabilirler.

WHM üzerinden Nameserver IP Değiştirme

 1. “Home >> DNS Functions >> Nameserver IPs” menüsünden girdiğimizde ekranda NS adresleri ile beraber IP adreslerini de görebiliriz.
 2. “Home >> Server Configuration >> Basic cPanel & WHM Setup >> Nameservers” kısmına girerek değişiklikleri yapabilirsiniz.

FTP üzerinden Nameserver IP Değiştirme

 1. Öncelikle FTP aracı ile sFTP bağlantısı ile sunucu ana dizinine bağlanalım.
 2. “/etc/” dizinine girip “nameserverips” dosyasını dilersek bilgisayara çekip dilersek FTP aracı üzerinden düzenlemek sureti ile açalım.
 3. Ekranda NS1 ve NS2 ile beraber ip adreslerini göreceğiz. Burada yer alan ip adreslerini yenisi ile güncelleyelim.
 4. “/var/cpanel/” klasörü içindeki “nameserverips.yaml” dosyasını yine aynı şekilde açalım ve içerisindeki ip adreslerini yenisi ile güncelleyelim.
 5. Ardından servisleri yeniden başlatalım.

Artık nameserver ip adresleri yenisi ile güncellenmiş olarak kullanabilirsiniz. İşlemleri WHM veya FTP dışında SSH ile de yapabiliriz.

SSH üzerinden Nameserver IP Değiştirme

 1. Terminal uygulamasını çalıştırıp “vi /etc/nameserverips” komutu ile ilgili dosyayı açalım.
 2. Yazım moduna geçmek için i (insert) ya da  a (append) tuşuna basalım ve ekranda görülen ip adreslerini yenisi ile değiştirelim.
 3. “:wq” ile de kaydedip çıkalım.
 4. Tekrar komut modunda “vi /var/cpanel/nameserverips.yaml” ile ilgili dosyayı açıp ip adreslerini yenisi ile güncelleyip kaydedelim.
 5. “service named restart” veya “/etc/init.d/named restart” ile de service yeniden başlatalım.
, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir