Mac’inize ne yapacağını söyleyin yeter!

Aralık 31, 2014
Kategori: Apple
0 5118 1
Mac’inize ne yapacağını söyleyin yeter!

Mac ve ses tanıma sistemi kelimeleri yan yana geldiğinde özellikle iOS kullanıcılarının yakından tanıdığı Siri akla gelir. IPhone , iPad ve iPod touch üzerinde akıllı asistan verilen komutları yürütmek ve hatta bir çok sorunuza cevap vermek için emre amade bir uygulama olarak halen geliştirilmekte. OS X, Siri’nin tüm özelliklerini taşımasa bile bir çok komutu dikte edebileceğiniz, Notlar , TextEdit , Microsoft Word , Safari gibi uygulamalarda başarılı bir şekilde metinleri Türkçe olarak dikte etmenize olanak tanıyan “Dikte ve Konuşma” özelliği ile hayatınızı kolaylaştırıyor.

os x dikte ve konuşma 1

OS X dikte özelliğini kullanabilmeniz için öncelikle bir kaç sistem ayarına ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için öncelikle “ >> Sistem Tercihleri >> Dikte ve Konuşma” menüsünden ilgili alana ulaşıyoruz. Burada dikteyi açık konuma getiriyor ve hemen altındaki “Geliştirilmiş Dikteyi Kullan” kutucuğunu işaretliyoruz. Bu özelliğin aktifleşebilmesi (bazı veri dosyaların indirilmesi) için kısa bir bekleyişten sonra artık Mac dikte özelliği kullanıma hazır hale gelecek.

os x dikte ve konuşma 2

Dikteyi başlatma ve bitirme kestirmesi olarak varsayılan “Fn (İşlev) Tuşuna İki Kez Basın” olarak ayarlı olması ile beraber bu alana tıklayarak farklı bir kestirme belirleyebilirsiniz.

os x dikte ve konuşma 3

Bundan sonrasında ise “ >> Sistem Tercihleri >> Erişebilirlik” kısmına gelip sol taraftan “Dikte” menüsüne tıklayarak önceden tanımlanmış “Dikte Komutları”na bakabilirsiniz. Bu komutlara ek komutları görmek için hemen aşağıdaki “İleri düzey komutları etkinleştir” kutucuğunu işaretleyerek daha fazla komutu görme ve yeni komutlar ekleyip var olanları düzenleme imkanı bulabilirsiniz.

os x dikte komutlar

Artık komut listesinde olan her komut Mac’iniz tarafından yerine getirilmeye hazır olmuş olacak. Tabi sadece verilen komutları yerine getiren bir Mac değil aynı zamanda söylediklerinizi yazıya döken bir asistanınız da aktif olmuş olacak. Tabi bunun için hazırlanmış olan komutları iyice okuyup neyi nasıl yaptıracağınızı ilgili girilmiş komutlara tam vakıf olarak gerçekleştirebileceksiniz.

dikte-konuşma-4

Not: Bu anlatım OS X 10.10 Yosemite üzerinde hazırlanmıştır.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir