Mac’inizde çöp sepetinden sildikleriniz gerçekten siliniyor mu?

Kasım 22, 2013
Kategori: Apple
5 23847 1
Mac’inizde çöp sepetinden sildikleriniz gerçekten siliniyor mu?

Aslında Mac ve kullanıcısını ilgilendiren konulara kişisel blogumdan pek bulaşmayı istemiyorum ancak bazen bu konuda da yazmak elzem oluyor diyebilirim. Mesela bir gün siz de benim gibi ikinci el bir iMac alabilir, bir süre kullandıktan sonra yanlışlıkla sildiğiniz bir veriyi kurtarmak için veri kurtarma yazılımlarından yararlanarak verinizi kurtarırken Mac’inizin önceki sahibine ait verileri de görebilirsiniz.Bu durum size bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrettiği gibi ne yapmamanız gerektiğini de öğretmiş oluyor. Üstelik başımdan geçen bu kısa macera aldığım bilgisayarın sahibinin hayli ünlü olduğu ve tüm önemli verileri ile beraber kişisel bilgilerini de içerdiğini size göstermişse… Tabi kendisine ait verilere ulaşınca yine kendisine bu verilerden ihtiyacı olan kısmı olup olmadığını sorup öyle silmeyi uygun gördüm. İhtiyacı olmayan ve kendisinde olan bilgiler olduğunu öğrenince de verileri anlatacağım metod ile sildim.

Bu kısa maceranın bana öğrettiği kulağıma küpe olduktan sonra sizin de ihtiyacınız olabilir diye kısaltabildiğim ve basitleştirebildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım.

Silinecek verileri güvenli silme

Anlattığım tarzda bir sorunla karşılaşmamanın ilk adımı çöpe gönderdiğiniz verileri yine çöp kutusunu sağ tıklayarak silmek şeklinde olmaması, “Çöp Sepetini Güvenli Boşalt” menüsü ile yapılması gerekir. Bu şekilde silinen veriler diskinizden tamamen silinerek yarın ihtiyaç duyulduğunda veya cihazınızı satmak istediğinizde geri getirilemeyecek olmasını sağlayabilir.

çöp sepetini güvenli boşaltma

Eğer bu şekilde silme işlemini yapmazsanız veri kurtarma uygulamaları ile silinen hemen her şeyi geri getirmek mümkün olabilir. Bu nedenle güvenliğinizden ödün vermemek adına, özellikle önemli veriler (epostalarınızı da sildiğinizde bunlar geri getirilebiliyor) başkalarının eline geçme riskinden korunmuş olur. Eğer bugüne kadar çöp kutusunu bu şekilde temizlememişseniz yazımın bundan sonraki kısmı tam size göre diyebilirim.

(Silinmiş veriler dahil) boş alanı silme

Silinmiş verilerin geri getirilme ihtimalini neredeyse sıfıra indiren (neredeyse diyorum çünkü devletler dahil bir çok kurum bu tür tamamen silinmiş verileri geri getirme konusunda hizmet veriyor) metod parmaklarımızın ucunda. Dilerseniz bu adımların nasıl olduğuna kısaca bakalım;

Diskte boş alan olarak gözüken alan üzerinde çalışma yapacağımız alan olacak ki bu türden çöp verilerde burada yer alır. Bunun için ilk işimiz “Uygulamalar >> İzlenceler >> Disk İzlencesi” uygulamasına girmekle başlayacak.

boş alanı silme 1

İşlem yapacağımız diskimizi sol taraftan seçtikten sonra sağ üstte yer alan “Sil” kısmına geçince aşağıda “Boş Alanı Sil” butonunu göreceğiz, basıp işleme devam ediyoruz. Merak etmeyin, bu davranışın halen kullanmakta olduğunuz sisteme olumsuz bir etkisi olmayacak, adı üzerinde boş alan ile ilgili bir işleme başlıyorsunuz.

boş alanı silme 2

Size üç farklı seçenek sunan bir kısıma gelmiş olacaksınız (OS X sürümünüze bağlı olarak karşınıza farklı ama işlev olarak aynı olan bir ekran gelir) Bu üç seçenek sizin yapacağınız işlemin hızı ile alakalı olacağı gibi aynı zamanda verilerin daha iyi bir şekilde silinmesini de sağlayacaktır. En hızlıdan başlayıp en güvenli seçeneğe doğru tercih yapmanızı sağlayan metodlardan birisini seçip işleminize devam edebilirsiniz. Tabi çok yavaş bir şekilde görev tamamlanacak olsa da “En Güvenli” seviyesinde işlem yapmanızı öneririm.

Seçiminizi yapıp “Boş Alanı Sil” butonuna bastığınızda işleminiz artık başlamış olacak ve boş alanda aslında var olmadığını düşündüğünüz veriler silinerek kafanız rahat bir şekilde çalışmanıza devam edeceksiniz. Eğer Mac’inizi kullanmaya devam edecekseniz silinebilir olduğundan emin olduğunuz verileri çöp kutusundan temizlerken yazımızın başındaki şekilde güvenli bir şekilde çöp kutusunu boşaltmanız ve cihazı öyle sıfırlamanız yerinde olacaktır.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

5 comments

 1. ahmet
  Reply

  Boş alanın üzerine yazma işlemi itunes üzerinden silinmiş yedeklemelerin güvenli silinmesi için kullanılabiliyor mu ?

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Bunun için veri kurtarma uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Googleda “mac veri kurtarma” araması yaparsanız bir çok konu karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir