Mac OS X’te NTFS harici diski okuma / yazma

Eylül 5, 2018
Kategori: Apple
0 3322 0
Mac OS X’te NTFS harici diski okuma / yazma

Bilindiği gibi her işletim sistemi kendine has disk bölümleme formatları kullanıyor ve çoğunlukla da farklı işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar ve özellikle akıllı TV’ler kullananlar için bu hayli büyük sorunlara yol açıyor. Mesela ben harici hard diskime kayıt ettiğim filmleri, müzikleri, fotoğrafları Mac bilgisayarımdan kolaylıkla harici diskime kaydedip bunları LG webOS TV veya Windows bilgisayarlarda da kullanabilmek istiyorum. Ancak bu durumda karşıma Windows işletim sisteminin yapısına uygun NTFS disk yapılandırması sorunu çıkıyor.

Malum, OS X işletim sistemi NTFS için sadece okuma desteği veriyor ve NTFS formatındaki harici hard diskinize dosya transferine izin vermiyor. Tabi bu durumu aşmanın bir çok ücretli ve ücretsiz yolu olmakla beraber ben size en kısa ve en hızlı çözümden ücretsiz olarak nasıl yararlanacağınızı anlatmaya çalışacağım.

NTFS formatındaki harici diskinize böylelikle Mac bilgisayarınızdan dosyaları transfer edebilecek, diskinizi Windows bilgisayar veya akıllı tv’lerde rahatlıkla kullanabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yazımızın sonundaki bağlantıdan “Mounty for NTFS” uygulamasını Mac bilgisayarınıza ücretsiz ve tam sürüm olarak indirmeniz yeterli olacak. Uygulamanın kullanımı çok basit olmakla beraber tek yapmanız gereken uygulamayı çalıştırmak ve NTFS formatındaki diskinize yahut bölümlenmişse ilgile bölümüne girmek… Bir Mac kullanıcısı olarak artık NTFS formatındaki harici diskinize dosyaları transfer edebilir, kullanmak istediğiniz diğer cihazlarda da sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Not: Yazıyı hazırladığım tarih itibari ile macOS High Sierra ile uyum sorunu olmadığı gibi diğer alt sürümlerde de bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Mounty for NTFS uygulamasını indir (resmi site)

, , , , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir