Mac ile Windows uzak masaüstüne bağlanma

Kasım 23, 2013
Kategori: Apple
3 40790 2
Mac ile Windows uzak masaüstüne bağlanma

Mac kullanıcıları için, sahip olunan Windows sunucusuna veya herhangi bir Windows bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı kurma ihtiyacı için küçük ama marifetli bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Uygulamanın adı Microsoft Remote Desktop ve adından da anlaşılacağı gibi Microsoft firmasının resmi uygulaması olup Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

Uygulama arayüzü ve kullanımı son derece basit olan Microsoft RDM özellikle Windows sunucu sahipleri için en sorunsuz uzak masaüstü bağlantısı sağlayan aracı olarak favoriniz olacağını düşünüyorum. Uygulamayı Mac App Store bağlantısından indirip çalıştırdığınızda şöyle bir ekran sizi karşılayacak;

microsoft rdm

“New” butonuna tıklayarak ilk bağlantı için bilgileri gireceğimiz ekrana ulaşacağız;

microsoft-rdm-2

 1. İlk olarak “Connection name” kısmına bağlantımız için bir isim yazıyoruz.
 2. “Pc name” kısmı bağlantı kuracağımız uzak sunucu veya bilgisayarın IP adresini yazıyoruz.
 3. Gateway bağlantısı gerekmiyorsa bu kısmı olduğu gibi bırakabiliriz.
 4. “Username” kısmına domain veya kullanıcı adını yazıyoruz.
 5. Son olarak sunucu veya bilgisayara ait parolayı giriyoruz.

Çözünürlük ve bağlantı kalitesi seçeneklerini dilersek kendimize göre özelleştirebiliriz. Bu şekilde bırakıp kaydederek bağlantımızı çalıştırabiliriz.

microsoft-rdm-3

Oluşturduğumuz bağlantıyı seçip üstte yer alan “Start” butonuna bastığımızda bilgilerimiz doğru ise bağlantı hızlı bir şekilde sağlanacaktır.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. kamer
  Reply

  dediklerinizi apple ipad de sorunsuz calıstırdım ama mac bilgisayarımda hata veriyor.Şirket bilgisayarım acık ama bilgisayarın kapalı gibi sacma bi hata verdi.ne yapabilrim ?

 2. berkant
  Reply

  Program için çok teşekkür ederim. Gerçekten işime yarayacak bir program. Fakat ben çalıştırmayı beceremedim sanırım. Mac air 13” pc kullanıyorum ve dediklerinizi harfiyen yerine getirdim. Bağlanmaya çalıştığımda yeni bir masaüstü açıyor ve tamamen açık gri bir renk ile kalakalıyor. Bununla ilgili yapabileceğim ne var acaba? Yardım lütfen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir