K2 etiketlerde iki kelime yazınca oluşan boşluk

Ağustos 18, 2013
Kategori: Joomla
3 5323 0
K2 etiketlerde iki kelime yazınca oluşan boşluk

Joomla içerik yönetim sisteminde daha farklı içerik görünümleri ve sunumları elde etmek için kullandığımız K2 bileşeni anlaşılan o ki etiket sistemine gereken önemi vermiyor. Sonuçta arama motorları ve sitemizin ilişkisi noktasında etiketlerin değeri hayli önemli. Tabi etiketlerimizi girdiğimizde K2‘nin bu etiketlerin linklerini sunuş şekli ise her şeyden önemli.

Yazınız ile alakalı olan anahtar kelimeleri girdiğimiz K2′nin etiket sistemi tek etikette iki kelime kullanmak istediğimizde ya arada boşluk bırakarak kaydediyor. En kötüsü ilgili etikete tıkladığımızda tarayıcı adres satırında araya “+, -” vb. işaretlemeleri otomatik eklemesi gerekirken bu işlemi yapmıyor. Daha da tuhafı, eğer siz iki kelimenin arasındaki boşluğu dolduracak işaretlemeleri koyduğunuzda ise bunu silip arada boşluk bırakmaksızın iki kelimeyi yanyana yazıyor. Bu durumda arama motorları bunu tek bir kelime olarak algılıyor ve siz amacınıza ulaşamıyorsunuz.

Yazıda kullanılan anahtar kelimeler her zaman aynı kombinasyonda verilmez, mesela SEO ile ilgili yazılar yazıyorsanız tüm anahtar kelimelerinizin SEO olması kelime spamına yol açabilir. Ama etiketlere girilecek olan “SEO nedir?” vb. iki kelimeden oluşan kombinasyonları kullanmak anahtar kelime deposuna da olumlu etki eder.

Ancak gel gelelim bu kadar kaliteli bir içerik yönetim bileşeni K2 ise bildiğini okuyor ve kullanıcıyı kendi mantığına zorluyor. Örnek olarak bu yazımızın altındaki anahtar kelimelerden ikili anahtar kelimelere tıklayarak adres satırındaki görüntüye bakabilirsiniz. Bilemiyorum, yoksa ben mi Joomla’dan fazla uzak kaldım ve aslında çözülecek bir sorunu sorun mu ediyorum diyeceğim ama… sanmıyorum.

Bu arada dosya sisteminde yapılan bir değişiklikle araya “tire” koyarak yazılan ikili anahtar kelimeler kabul ediliyor ve içeriğin altında da bu şekilde gösteriyor anilgili anahtar kelimeye tıklanınca 404 hatası veriyor. Keşke geliştiriciler biraz olsun bu kadar önemli olan bir işlev için WordPress’in etiket sistemini daha iyi tetkik edip Joomla’ya uyarlayabilseler.

Neyse ki Joomla 3.x ile normal içeriklere etiket girme ve bu etiketleri bir sayfada çeşitli kombinasyonlarda gösterme imkanı var. Hatta arada “tire” li karakterleri de kabul ediyor ancak K2 kullananlar için kendi etiket sistemi bu gibi bir soruna yol açıyor.

Neyse, yapılacak ilk işler arasına K2 etiket sistemini ve bu yapamadığımız, yapsakta sonuç alamadığımız işlemin üzerinde çalışmayı birici sıraya alacağım.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. hakan
  Reply

  öncelikle türkçe hiç bir kaynakta bu sıkıntıyı dile getiren olmamış yabancı forumda kaynak koda müdahale ile bir çözüm gördüm oda işe yaramadı hala bir çözüm bulamadım bulduysanız yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

 2. seycan
  Reply

  “Yazınız ile alakalı olan anahtar kelimeleri girdiğimiz K2′nin etiket sistemi tek etikette iki kelime kullanmak istediğimizde ya arada boşluk bırakarak kaydediyor. En kötüsü ilgili etikete tıkladığımızda tarayıcı adres satırında araya “+, -” vb. işaretlemeleri otomatik eklemesi gerekirken bu işlemi yapmıyor. Daha da tuhafı, eğer siz iki kelimenin arasındaki boşluğu dolduracak işaretlemeleri koyduğunuzda ise bunu silip arada boşluk bırakmaksızın iki kelimeyi yanyana yazıyor. Bu durumda arama motorları bunu tek bir kelime olarak algılıyor ve siz amacınıza ulaşamıyorsunuz.”

  ne güzel anlatmışssın ben bunu googledan nasıl bulacam diye arıyodum 🙂
  ağzına sağlık

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Bloguma yazıları yazarken genellikle arandığında bulunabilecek açıklamaları ve anahtar kelimeşeri özenle seçiyorum böylece olmadık sorunların çözümüne bile googledan ulaşabilmeniz mümkün oluyor. Dediğiniz gibi sorun farklı olduğundan hangi arama kelimesi ile arayacağını bilemiyor insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir