K2 bileşeninde Türkçe karakter ve adresleme sorunları

Ağustos 21, 2013
Kategori: Joomla
7 13575 0
K2 bileşeninde Türkçe karakter ve adresleme sorunları

Joomla, özellikle 3.0 sürümü ile beraber hem mobil cihazlar için uyumlu hale gelmesi hem de özellikle blog tarzı siteler hazırlayanlara yönelik SEO ve düzen anlamında bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. Yine de Joomla özellikle bir blog sitesi için, özellikler anlamında hala bir takım eksiklikleri barındırıyor.

Tabi bu eksiklikler telafisi olmayan şeyler değil, yeterki ne istediğinizi bilin ve doğru eklentileri tespit edin. Gerisi zaten Joomla’nın esnek yapısına kalmış bir iş. Bir blogger’ın istediklerini verecek eklentilerin başında hangisi geliyor diye Joomla severlere sorsak büyük bir çoğunluk buna K2 bileşeni diye yanıt verecektir. Çok teferruatlı olan bu bileşenin kendine özgü özel ayarlarının farkına varmazsak özellikle SEO ve içeriklerin adreslenmesi konusunda istediğimiz sonuçlara ulaşamayabiliriz.

İşte bu yazımızda sizlere pratik bir kaç ipucu vermek ve K2 bileşeni ile beraber Joomla’nın 3.0 ile beraber SEO konusunda aldığı mesafeye bir örnek tesşkil edecek konumuza girelim.

K2 bileşeni ile içeriklerini sunmayı tercih edenlerin en popüler sorunu içerik başlığını yazdıktan sonra başlık takma adının otomatik olarak oluşturulmasına rağmen barındırdığı Türkçe karakter hataları. Türkçe karakterleri tanımayan K2, adres çubuğunda içeriğimize ait takma adı tanımadığı harfleri yazmamak sureti ile gösterecek. İşte bunun için yapmamız gereken üst menüde “Bileşenler >> K2″ bağlantısına tıklayıp yine sağ üst tarafta yer alan “Parametreler” butonuna tıklamak ve “Gelişmiş” sekmesine geçmek.

Bu bölümde ilk yapmamız gereken işlem SEF URL karakterlerini K2′nin değiştirmesine zorlamayı aktif etmek. İkinci olarakta SEF URL karakter eşleşme kutucuğuna değişecek ve yerine gelecek karakterleri örnekteki gibi yazmak.

ş|s, Ş|s, ç|c, Ç|c, İ|i, ı|i, ü|u, Ü|u, ö|o, Ö|o, Ğ|g, ğ|g

şeklinde karakterleri ve yerine gelecekleri başına virgül koyup bir boşluk bıraktıktan sonra ekleyip kaydettiğinizde artık Türkçe karakterler siz içeriğinizi kaydettiğinizde gayet düzgün bir şekilde kaydedilmiş olacak.

Tabi bu işlem önceki yazılarınız için geçerli olmayacak, bunları manuel olarak her içeriğe ayrıca girip düzeltmeniz gerekecek. Takma ad kısmını siler kaydederseniz ilk kaydetmede olduğu gibi düzgün bir işlem yapmış olabilirsiniz.

Sorunlardan bir diğeri de K2′ye ait içeriklerinizin tıklandığında adres satırındaki görünümü oluyor. Yani “http://www.mmcn.org/component/k2/icerik-adi.html” şeklinde görünüyor oluşu. Oysa bunu pratik bir şekilde “http://www.mmcn.org/icerik-adi.html” yahut “http://www.mmcn.org/kategori-adi/icerik-adi.html” şeklinde yapabiliriz. Kolay gelsin.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

7 comments

 1. Jest
  Reply

  Merhaba K2 de makaleye Diyelim ki “Şaşkın Güvercin” diye bir etiket ekledim. Bu etikete tıkladığım zaman http://www.siteadi.com/kategori/tag/Şaşkın Güvercin.html Şeklinde Gözüküyor. Ne Yaptıysam Olmadı. K2 Parametrelrden / Seo / Karakter eşleşmeleri felan hepsini yaptım olmadı. Seo Bileşenide Kulanmak İstemiyorum. Umarım Anlatabilmişimdir?

 2. teknikman
  Reply

  K2 2.6.7 joomla 3.2 de component/k2 linkleri seo yapmak için menu oluştur k2 kategoriler seç tüm kategorileri işaretle ve link takma adını yaz. artık component/k2 yerine sizin seçtiğini takma ad görünecektir. bu menüyü aynı zamanda xmap k2 pluginle sitemap olarak kullanabilirsiniz

 3. Mehmet Yazıcı (author)
  Reply

  Serkan bunları sırası ile yaptığına emin ol; Bileşenler / K2 >> Üstte Parametreler öğesine tıkla >> Advanced tab kısmına geç >> Advanced SEF Settings kısmında yer alan ‘Use the category ID in the URL’ kısmını “No” yap.

  1. Serkan
   Reply

   Hocam K2 nin SEO ayarları ile çok uğraştım oradan bir çözüm bulamadım. Ama şöyle bir çözüm buldum. K2 de oluşturduğum kategorileri menü öğesi olarak tanımlayınca adreslerdeki componenet/k2 kısmı kalktı ve istediğim gibi oldu.Şimdi sadece adreslerde item kısmı kaldı.Ona da biraz daha uğraşcam herhalde.Çok teşekkür ederim ilginiz için.

  1. Serkan
   Reply

   Biraz önce locahosta temiz bir joomla 3 (Versiyon – 3.1.5) kurulumu yaptım. K2 (Versiyon – 2.6.7) de yükledim.Herhangi bir tema kurulumu yapmadım.Standart protostar şablonu seçili idi.Hiç bir seo bileşeni kurulu değil. Örnek kategorileri oluşturup öğeleri girdim. Anasayfayı yine K2 nin menü modüllerinden olan “Kategori ve kullanıcılardan son eklenenler” olarak ayarladım.Sonuç yine aynı. Öğe linkleri yine component/k2 şeklinde çıkıyor.Ne yapsam bilmiyorum. Bu arada cevap için teşekkürler..

 4. Serkan
  Reply

  Merhabalar.Son bölümde bahsettiğiniz adres sorunu ile başım dertte. Joomla 3.1.5 ve K2 2.6.7 ile yapmaya çalıştığım projede ansayfada menü öğersi olarak kategorilerden son eklenenleri ayarladım.Fakat k2 öğelerinin linkleri component/k2 şeklinde çıkıyor.Ne yaptıysam düzelmedi.Daha önce Joomla 2.5 ve K2 2.6.2 sürümü ile yaptığım bir sitede böyle bir sorun olmamıştı.Temayı kendim hazırladım.Ve modul override kullanıyorum.Acaba ben mi biyerde yanlış yapıyorum yoksa joomla ya da k2 de mi bir hata var anlayamadım.Yardımcı olursanız sevinirim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir