Joomla! yeni MVC (Model-View-Controller) yapısına gidiyor

Joomla! yeni MVC (Model-View-Controller) yapısına gidiyor

Kasım 15, 2013
Kategori: Joomla
0 5480 3
Joomla! yeni MVC (Model-View-Controller) yapısına gidiyor

Joomla‘yı bir çok konuda eleştirebilir, sevmeyebilir hatta yüzüne bile bakmaya bilirsiniz ve tüm bunlar için de ben dahil bir çok kişi haklı gerekçeler de sunabilirler. Ancak Joomla‘nın esnek yapısı, nereye çekersen oraya gidebilecek duruşu ve tabiki arkasındaki müthiş eklenti deposu ile bir çok sistemin yanına bile yaklaşamayacağı özelliklerdir.

Bilindiği gibi Joomla ! CMS, özellikle bileşen geliştiricleri için MVC ( Model – View-Controller ) mimarisi kullanan bir içerik yönetim sistemi. Ancak yıllar geçtikçe beklentiler ve ihtiyaçlar çeşitlendikçe daha fazla esneklik talebi de ister istemez ortaya çıkıyor. İşte bu anlamda beklentileri karşılamak adına Joomla geliştiricileri MVC mimarisini daha da esnek hale getirmek için ilk adımlarını Google Summer of Code projesi ile attı.

Eğer yeni geliştirici adaylarından birisiyseniz o halde bilindik Joomla MVC mimarisi üzerinden değil de gelecekte kullanılacak olan ve daha esnek MVC yapısına kendilerini adapte etmeleri daha mantıklı olacak. Peki nedir bu yeni MVC mimarisi dediğinizi duyar gibiyim, o halde bir ön bakış olarak bu yeni yapıya bakalım;

Yeni MVC (Model-View-Controller) yapısı

İlk önce yeni klasör yapısına ait bir görsel ile yeni yapıyı tanımaya başlayalım.

joomla yeni MVC yapısı

İlk bakışta kullanılmakta olan MVC klasör sistemine benziyor diye düşünülebilir ancak farklı klasörlerin de artık yer aldığını görüyoruz. Dahası dediğinizi duyar gibiyim ancak hem yazarın emeğine saygı hem de ayağınızı magazine.joomla.org sitesine alıştırmak için konunun orjinaline sizi yönlendirmeyi uygun görüyorum. Yakışıklı arkadaşımız ve bir Joomla geliştiricisi olan Buddhima Wijeweera’ın New MVC for Joomla! CMS konusuna sizi davet ediyorum.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir