Joomla SEO’da www kullanımına dikkat ettiniz mi?

Aralık 6, 2013
Kategori: Joomla
13 14499 10
Joomla SEO’da www kullanımına dikkat ettiniz mi?

Uzun zamandır Joomla kullananlar dahil yeni başlayanların da pek önemsemediği, belki de farkında olmadığı ancak SEO‘da önemli bir etkiye sahip olan “www” ön eki kullanımı hakkında kısa da olsa bilgi vermekte fayda görüyorum. Bilineceği üzere websitelere erişimde domain adımızın önüne gelen “www” ön eki kullanımı “Duplicate URL” (yinelenen bağlantılar) ile ilgilidir. Eğer herhangi bir Joomla SEO eklentisi kullanmıyorsanız veya gerekli ayarları yapmamışsanız sitenize erişimde kullanıcılar ister “www” yazsın ister yazmasın sitenizin her iki bağlantı seçeneği ile de açıldığını görebilir.Örneğin; mmcn.org yazıp siteyi görüntülediğimizde adres satırında herhangi bir değişme olmaksızın (başına www gelmeksizin) açıldığını görürüz. Aynı şekilde bu seferde “www.mmcn.org” yazıp siteyi görüntülediğimizde adres satırında aynen yazdığımız gibi “www” olduğu halde açıldığını göreceğiz.

duplicate content

İşte bu durumda yinelenen bağlantı kavramı devreye girecek ki bu Google’ın aynı içeriğe birden fazla bağlantı vermenizden dolayı sonuçlardan olumsuz şekilde etkilenmenize sebep olabilir. Bir bakıma Google sizi bu durumdan dolayı cezalandırabilir, zaten bilindiği gibi “Canonical URL” kavramı tam da bu noktada önümüze çıkar. Yine bilindiği üzere Canonical URL kısa tanımı ile birden fazla linkin bir sayfaya gitmesini engellemek ve bir ana link seçilmesi ile arama motorunlarına bu linkin doğru link olduğunu deklare etmek olarak ifade edebilirim. Site içeriğinizle ilgili olarak tekrarlanan bağlantılar bazı Joomla SEO bileşenleri ile çözümlenebileceği gibi sadece bu amaca yönelik basit plugin (uyumlu ek)’ler de mevcut.

Bu konumuzla hemen hemen aynı olmakla beraber yine de üzerinde durmayacağımız kısma girdiğinden biz www ve www’suz kullanım ile alakalı olan kısıma dönelim. Aslında özel bir sebep yoksa adres satırında “www” kullanmanın gereği de yok, neyse şimdi bu iki şekilde de erişimden Joomla sitenizi nasıl çıkaracağınızı ve nasıl yazılırsa yazılsın tek biçimde sitenize erişilmesini sağlayacağınızı ifade etmeye çalışayım.

Yapılacak işlem çok basit, mevcut kullandığınız “.htaccess” dosyanız varsa onun üzerinde, yoksa Joomla ana dizininde yer alan “htaccess.txt” dosyasının adını başında nokta olduğu haliyle “.htaccess” olarak değiştirmeniz gerekiyor.

www olmaksızın yönlendirme

Bu metod ile adres satırına Ör: “www.mmcn.org” yazıp siteye girdiklerinde adres satırında “www” olmaksızın yazdığı ve bu ön ekin kullanılmadığı haline yönlendirilmiş olduğunuzu göreceksiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} www.site.com
RewriteRule (.*) http://site.com/ [R=301,L]

www olarak yönlendirme

Bu metod ile adres satırına Ör: “mmcn.org” yazıp siteye girdiklerinde adres satırında “www” eklendiği göreceksiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.com/ [L,R=301]

Böylelikle htaccess dosyasında belirlediğiniz şeklin dışında bir kullanım oluşmayacak ve bağlantınız her iki durumda çalışabilen bir düzenden sadece tek bir link yapısının kullanıldığı duruma yönlendirilmiş olacak.

Bu işlemlerden sonra mutlaka Google Web Yöneticisi Araçları‘na gidip ön ekli veya ön eksiz kullanım seçeneğini düzenlemeniz gerekecek.

google webmaster araçları

Yok zaten bununla ilgili bir düzenleme yapmamışsanız o zaman siteniz ile ilgili ayarlar kısmına girip gerekli düzenlemeyi yapmalısınız.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

13 comments

 1. Şenol
  Reply

  Mehmet abi bu kodu htaccess dosyasında nereye eklediğimizin önemi varmı, mesela en son satıra ekledik diyelim.

 2. umut
  Reply

  siteye facebook yorum eklentisi kurmuştum www olamdan girilince yorumlar görünmüyordu bu kodu ekledim o dert bitti.www tarayıcıda otomatik olarak giriyor.

 3. Mehmet
  Reply

  merhaba
  Joomla destekleyen bir kişi olarak nede WordPress kulllanıyorsunuz
  Joomla neden kullanmıyorsunuz gördüğüm kadarıyla web siteniz Joomla 3.2 yi andırıyor fakat WordPress ile tasarlanmış

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Joomla ile istediğim sonuçları elde edemiyorum, ayrıca wordpress blog yapısı için hayli hafif. Sadece blog için koca joomla frameworkünü kurmaya gerek duymuyorum hem ağır hem de optimize açısından beni gwri atabiliyor. Joomla büyük portallar vb için iyi seçim ama blog için tercih etmiyorum.

 4. bayram tunçer
  Reply

  mehmet bey htacsess i yapılandırmayı biliyorum fakat içindeki kodu yapıştırınca… www yazmadan tıkladığımda hata verşyor siz sadece joomla 3.2 htacsess dosyasının yapılandırılmıs halini ( buraya eklerseniz sevinirim yani bu verdiğiniz kodu nereye ekleyeceğimi bilemedim.
  şu an sitemde sıkıntı yok fakat sizin bir makalenizde pagerank için google 2 linke paylaştırdığını yazmıstınız ona binayen uğrasıyorum.
  teşekkürler

 5. Bayram TUNÇER
  Reply

  MERHABA MEHMET BEY JOOMLA KULLANICISI OLARAK MAKALLERİNİZİ VE SİTENİZİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUM. EN ÖNEMLİ KONULARI ÜŞENMEDEN EN İNCE AYRINTISINA KADAR ANLATIYORSUNUZ. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM . SORUNUMA GELİNCE ;
  HT ACSESS DE RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site.com [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.com/ [L,R=301] BU KODLARI BULAMADIM BUNLARI BİZ Mİ EKLEYECEĞİZ ÖZELLİKLE PAGERANK VE SEO İÇİN YAPILMIŞ ht acsess dosyasını bana gönderebilirmisiniz. veya sitenize eklerseniz ordan da indirebilriz. bir türlü yapamadım şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Joomlanın index.php dosyasının olduğu dizinde htaccess.txt dosyası var ona yukarıdaki kod kümesini kendi sitenizi ekleyerek halledeceksiniz adını da nasıl değiştireceğiniz yazıyor bu dosyanın. Windows hosting kullanıyorsanız bu işlemi yapamazsınız pledk panelde bu işlemi farklı yolla yaparsınız. O da yarına kaldın bilgisayar başında değil mobil durumdayım

   1. bayram tunçer
    Reply

    mehmet bey htacsess i yapılandırmayı biliyorum fakat içindeki kodu yapıştırınca… www yazmadan tıkladığımda hata verşyor siz sadece joomla 3.2 htacsess dosyasının yapılandırılmıs halini ( buraya eklerseniz sevinirim yani bu verdiğiniz kodu nereye ekleyeceğimi bilemedim.
    şu an sitemde sıkıntı yok fakat sizin bir makalenizde pagerank için google 2 linke paylaştırdığını yazmıstınız ona binayen uğrasıyorum.
    teşekkürler

 6. Habib
  Reply

  Joomla SEO açısından hoşuma gidiyor ama multi site oluşturamadığım için kullanamıyorum. Joomla’da WordPress MU gibi multi site açmamıza yarayan bir yol var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir