Joomla SEO için eklenti önerileriniz nelerdir?

Aralık 16, 2013
Kategori: Joomla
3 8908 9
Joomla SEO için eklenti önerileriniz nelerdir?

Joomla ve özellikle de Joomla SEO konusunda ağırlıklı yazılarım sebebiyle gerek sosyal medya gerekse de eposta aracılığı ile bana en çok gelen soruların başında Joomla‘nın standart SEF (search engine function) yapısına en uygun eklentilerin hangileri olduğu sorusu başı çekiyor. Aslında Joomla, özellikle de 3.x sürümü ile beraber SEO konusunda hayli yol almış sürümü olarak dikkatleri üzerine çekti.Yine de daha okunabilir ve sade bağlantılar, özellikle de yenilenen Joomla sürümleri sonrası arama motoru sıralamalarına da etki eden bağlantı sorunlarları Joomla kullanıcılarını 3. parti olarak adlandırılan eklentilere yönlendiriyor. Bu anlamda piyasada bir çok eklenti mevcut olduğu gibi gerek fonksiyonları gerekse de geri dönüşler açısından kalite farkları bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

Hangi Joomla SEO bileşeni?

Özellikle site performansına etkisi sebebiyle SEO eklentileri olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple kullanılan SEO bileşenlerinin kalitesi, fonksiyonlarının çokluğu ve başarısı, URL yapılandırmasında kalitesi gibi etkenler dikkate alınmalı. Bunlara ek olarak aynı zamanda site genel güvenliğine de katkıda bulunması sebebiyle sihirli bir dokunuşu sitenize sağlayacak yegane eklenti sh404SEF olarak öne çıkıyor. Taklidi bir çok eklenti bulunmasına rağmen başarı, güvenlik ve kaliteyi sunma noktasında sh404SEF bileşen,inin çok gerisinde kalan eklentiler ile zaman kaybetmektense kalıcı bir çalışma için ilk seçiminiz şüphesiz sh404SEF olmalı.

joomla seo dendiğinde akla gelen ilk eklenti sh404sef

2006 yılından bu yana en çok tercih edilen ve alanında %80’lik kullanıma sahip olan sh404SEF SEO konusunda size sunduğu geniş ve fonksiyonel araçlar, site analizine faydalı ek araçlar ve güvenlik konularında tam ve etkin bir çözüm sunuyor. Profesyonel siteler için profesyonel bir çözüm arayan site yöneticisine yıllık maliyeti 39$ olan bileşen (yıl boyu güncellemelerden yararlanırsınız) geri dönüşer düşünüldüğünde çok bir ücret olmasa gerek.
En yaygın olarak kullanılan bir eklenti olan sh404SEF aynı zamanda popüler Joomla eklentilerine de verdiği uyumlu ek desteği ile Joomla’cılar için en kaliteli çözüm olacaktır.

Site haritası için hangi eklenti?

Bu soruya tartışmasız olarak en net cevap Xmap olacaktır. Yine bir çok eklentinin desteklendiği bu site haritası eklentisi ile hem Google XML sitemap hem de site kullanıcılarınız için site haritası oluşturabilir, yine birbirinden bağımsız site haritalarını oluşturup yayınlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan Xmap site haritası aracını ilgili bağlantıdan Joomla eklenti deposundan indirebilirsiniz. Tabi Joomla 3 ile yenilenen webden yükleme özelliğini de kullanarak sisteminize direk kurabilirsiniz. Joomla’nın tüm sürümlerine uygun bir Xmap seçeneğiniz olduğunu da ek olarak vurgulamakta yarar var.

joomla site haritası bileşeni xmap

Yazımızı SEO eklentileri dendiğinde akla gelecek iki fonksiyona en iyi çözümü getiren eklentileri paylaşmakla yetiniyorum. Malum, SEO kavramı ve arama motoru optimizesine etki eden bir çok faktör olduğu gibi bunu farklı araçlarla sağlıyoruz. İlerleyen günlerde Joomla SEO‘ya etki eden olmazsa olmaz eklentileri bu yazımızın devamına ekleyerek güncelleyeceğim, şimdiden sık kullanılanlarınıza eklemenizde yarar var.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. ilhami Ünal
  Reply

  xmap 3.x.x ve üstü sürümlerde artık kullanılmıyor. Burdan hareketle sizin önereceğiniz en iyi joomla 3.4.5 için site haritası bileşeni hangisidir.
  Teşekkür ederim

 2. Tayfun
  Reply

  Merhaba,
  Yazınızda gördüğüm xmap özelliği ile ilgili sormak istiyorum. İki ayrı hostingimde iki ayrı domain de sıfır kurulmuş joomlalarda xmap eklentisi resimler için oluşturduğu site haritasında resimler çıkmıyor. Boş bir site haritasından başka bir şey alamıyorum. Bunun nedeni ne olabilir ? Xmap’ın görselleri tarayacak ayrıca bir plugin’i olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir