Joomla’da SEO ayarlarını aktifleştirme

Ocak 11, 2014
Kategori: Joomla
16 17552 0
Joomla’da SEO ayarlarını aktifleştirme

Joomla SEO için ilk adım olan ve Joomla‘nın yerleşik özelliği olarak tanımlanan “SEF” (search engine optimization), Türkçe tanımı ile “arama motoru uygunlaştırma özelliği” genellikle hatalı olarak Joomla SEO ayarları olarak ele alınır. Benim de bu hatalı tanımı başlığa çekmemin sebebi genellikle bu arama kelimesi ile aranmasından dolayı olup aslında yapılan işlemin SEO ayarlarını aktifleştirme değil, SEF ayarlarını aktifleştirme olduğunu vurgulamak içindir.Bu girişten sonra Joomla’nın bize sunduğu bir çok kolaylığın yanında websitemizi arama motorlarına uygunlaştırma açısından sunduğu basit ama önemli “Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları” konusuna değinmek istiyorum. Özellikle Joomla ile yeni tanışan kullanıcılara faydalı olacağını düşündüğüm bu ayarlar hakkında kısa da olsa bir kaç kelam etmek istiyorum.

joomla seo ayarları

Joomla yönetim paneli menüsü, Sistem >> Genel Yapılandırma kısmına girdiğimizde Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları başlığı altında yer alan ayarlar, sitemizi arama motorlarına uyumluluğunu sağlamak adına önemli bir takım seçenekleri içeriyor. Şimdi kısaca bu özelliklerin neler olduğuna ve görevlerine değinelim.

 1. Arama motoru dostu bağlantılar: Bu özellik aktif edilmediği, yani “hayır” seçili olduğunda içeriklerimize ait bağlantının adres satırında “… index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=456” gibi olduğunu görürüz. Bu durum arama motorları uygunluğu için pek tercih edilmeyen ve hem site kullanıcıları hem de arama motorlarına içeriğimiz hakkında pek bilgi vermeyen bağlantı türüdür. Oysa bu özellik evet olarak belirlenirse aynı bağlantının bu sefer de olması gerektiği gibi “… /dersler/seo-ipuclari.html” içeriğimize ait bilgiyi veren ve arama motorlarınca daha anlaşılır bir bağlantı yapısına kavuşmamızı sağlayacaktır.
 2. Apache mod_rewrite’ı kullan: Arama motorlarına uygun bağlantılar elde etmenin iki yolundan bir tanesi olan mod_rewrite sitemizi barındırdığımız host hesabı / sunucu’ya ait bir özelliktir. Eğer hesabımız mod_rewrite özelliğini destekliyorsa bu özelliği “evet” olarak işaretlememiz içerik bağlantılarımızı arama motorlarına daha uygun hale getirir. Buna bir örnek vermek gerekirse bu özelliği destekleyen bir barındırma hizmeti alıyor ve aktif etmişsek içerik bağlantılarımız adres satırında “… /dersler/seo-ipuclari.html” görünür. Bu özellik kullanılamıyor veya yukarıdaki ayarlarda hayır olarak seçilmişse bağlantılar yine okunaklı olmakla beraber bağlantının başına “index.php” eklenir ve “… index.php/dersler/seo-ipuclari.html” şeklinde olur. Her iki durumda da arama motoru uygunluğu söz konusu olmakla beraber görsel olarak bile hangisinin daha iyi olacağını sizler de farkedebilirsiniz.
 3. Adreslere son ek ekle: İçerik bağlantılarımızın adres satırında dilersek “… /dersler/seo-ipuclari.html” dilersek de “… /dersler/seo-ipuclari” şeklinde kullanmak isteyebiliriz. Yani bağlantı sonunda yer alan “.html” uzantısını veya “.php” uzantısını kullanıp kullanmama bu özelliği aktif yahut pasif etmekle ilgilidir.
 4. Evrensel kod takma adları: İçeriklerimizi hazırlayıp yayına verdiğimizde atadığımız içerik başlığı otomatik olarak UTF-8 formatına uygun alt başlık atanır. Mesela içeriğimizin başlığı “Joomla içerik yönetimi” olsun, eğer bu ayar varsayılan olarak atandığı gibi “hayır” seçiliyse hem alt başlıkta hem de tarayıcı adres satırında “… /joomla-icerik-yonetim-sistemi” şeklinde olacak ve Türkçe karakterler otomatik olarak evrensel biçime çevrilecektir. Bu özellik “evet” olarak seçilmişse bu durumda adres satırında “… /joomla-içerik-yönetim-sistemi” olarak Türkçe karakterler ile yer alacaktır ki bu genel arama motoru uygunluğunda pek tercih edilmeyen bir özelliktir.
 5. Sayfa başlıklarına site ismini ekle: Sitemizdeki bir içeriğe tıklayan kullanıcı gittiği sayfada tarayıcının üst tarafında yer alan ve içeriğimizin başlığını taşıyan kısımda istersek site isminin de görünmesini sağlayabiliriz. Site adı yine genel yapılandırma ayarları kısmında “Site İsmi *” kısmında yahut varsa atanan menü içindeki sayfa başlığı kısmında yer alan başlıktır. İçeriklerimizde bu başlığın gösterimi aktif edebilir ve açılır kutucuktan site isminin konumunu da belirleyebiliriz.

Görüleceği gibi Joomla ile hazırlanmış olan bir websitesini arama motorlarına uygun hale getirmek son derece basit olmakla beraber Joomla SEO konusundaki ilk adım olmasından dolayı hayli önemlidir. Bu nedenle Joomla’nın ilk kullanımından önce gereken bu ayarları yapmak ve sonra projenizi şekillendirmek içerik, etiket vb. bağlantıların olması gerektiği hali ile oluşturulmasına katkıda bulunacaktır. Bundan sonrasında gündeminize girecek olan Joomla SEO konusunda da blogumda yer alan diğer konulardan istifade edebilirsiniz.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

16 comments

 1. izzet
  Reply

  joomla için bi test bileşeni yazdırmak istiyorum. Veya olan bileşende küçük oynamalarda olabilir. bu şartları konuşabilirmiyiz Mehmet bey Özelden nasıl ulaşabilirim?

 2. kemal kaleli
  Reply

  merhabalar joomla ya ilk başladığımda sizin yazılarınızdan çok yardım aldım hatta bir kaç defa da iş yaptırdım joomla seo konusunda zayıf derlerdi hep ben joomla da inat ettim ancak bakıyorum ki siteniz wordpress demekki siz inadı bırakmışsınız.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Blogum joomla için hayli basit sadece basit bir blog olduğundan geniş bir frameworke sahip joomlayı kullanma ihtiyacı görmedim seo için bunu yapmadım yeni algoritmalar için artık sistemdem çok başka faktörler önde bu sebeple daha hafif bir sistem olan WP yi seçtim bir portal olsaydı wordpress ile çok zorlanılabilirdi

 3. Medusa
  Reply

  Joomla ile ilgili çok az makale var tüm siteler wordpress üzerine alabildiğince yazı makale var joomla seo su adına yazdığınız makale için teşekkürler yalın ve açıklayıcı olmuş 🙂

 4. Murat Erdem
  Reply

  Merhaba, bütün bu ayarları yaptıktan sonra sitede bir hacklenme oldu. Bende bu ayarları kapadım. Aacaba başka bir sebeple mi oldu yada bir hata mı yaptım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   SEO’nun hack ile uzaktan yakından alakası olmaz, denk gelmiştir hepsi o. Eğer bir açık varsa siz bir şeyleri kapasanızda dosya orada durdukça açık güncelliğini korur mantık olarak. Başka yerde aramanız lazım sorunu, güncel olmayan eklentiler veya açığı olan eklentiler warez tema veya temada açık vb… Yahut joomla güncel değilse gibi konulara eğilin daha isabetli olur.

 5. ilhami ünal
  Reply

  Çok değerli bir bilgi. Öncelik olarak yapılması gerekenlerden bir tanesi. Url yapısını da etkilediğinden dikkate alınacak ve uygulanacak bir döküman olmuş.
  Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir