Joomla bileşenlerindeki Türkçe karakter hataları ve çözümü

Kasım 9, 2013
Kategori: Joomla
1 5012 4
Joomla bileşenlerindeki Türkçe karakter hataları ve çözümü

Joomla! içerik yönetim sisteminde kullanmak istediğiniz üçüncü parti yazılımlardan bileşenler söz konusu olduğunda bazı sorunları yaşamanız da muhtemeldir. Bu sorunların başında gelen Türkçe dil dosyalarından kaynaklanmayan karakter hataları ile ilgili oluyor. Sorunun kaynağı, bileşenin yüklenmesinin ardından bileşene ait tablolardaki karakter eşleşmesi (karakter seti) ve bu eşleşmenin genellikle “latin1_swedish_ci” olmasından dolayı yaşanan Türkçe karakter bozuklukları.

Yapılması gereken bu tabloların karakter setlerini “latin1” den Türkçe karakter desteğinin de olduğu standart “utf8” haline getirmek. Bu işlem için “phpMyAdmin” üzerinden ilgili tabloları “Alter Table” komutu ile karakter set çevirisi yapmak olacak. Şöyle ki; örneğin veritabanında sorunlu karaktere eşleşmesine sahip tablomuz dm2_zoo_application”

Örneğimizdeki tablo adı olan “dm2” yi siz kendi veritabanı tablo öneki olarak düşünün ve sorun yaşadığınız bileşene ait tablonun da “…_zoo_application” olduğunu varsayalım. Bunun gibi bileşene ait birden fazla tablo olabilir bunu da aklımızın bir köşesinde tuttuktan sonra gelelim bu sorunlu tablo nasıl istediğimiz UTF8 karakter setine gelecek;

Bunun için phpMyAdmin’den “SQL” sekmesine geçip sorgu penceresine aşağıdaki kod kümesini yazıyoruz.

ALTER TABLE `dm2_zoo_application` CONVERT TO CHARACTER SET utf8;

Daha önce de belirttiğim gibi siz bu kod kümesi içinde sorunlu olan tablonun adını “dm2_zoo_application” kendi sorunlu tablo adınız ile değiştireceksiniz. Eğer birden fazla tabloda değişiklik yapacaksak o zaman sorgu penceresinde bir alt satıra yine aynı kod kümesini kopyalayıp sadece tablo adını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Bundan sonra sorguyu çalıştırdığımızda bileşenden kaynaklı ve veritabanı karakter seti ile ilgili sorunu aşmış, tablomuzun UTF8 olarak düzenlenmiş olduğunu görebilirsiniz. Sizin için bu işlemin nasıl yapılacağına dair bir video anlatım hazırladım, böylelikle kafanız karışmaksızın işlemin nasıl yapıldığını izleyerek öğrenebilirsiniz.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

1 yorum

  1. emre
    Reply

    Teşekkürler,4 saattir çözmeye çalışıyordum herkes dil dosyası font derken, çözdüm sonunda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir