Joomla’da Anchor Text (çapa metin) optimizesi

Aralık 16, 2013
Kategori: Genel, Joomla
0 5806 8
Joomla’da Anchor Text (çapa metin) optimizesi

Joomla SEO konusu içine giren, özellikle de site içi bağlantıları yapılandırırken başvurulacak olan yöntem Anchor Text (çapa metin) tıklanabilir kelime yahut kelime grubu olarak ifade edilebilir. “Konuya gitmek için tıkla, burayı tıklayın” gibi kelimelere bağlantı vermek sureti ile hedeflenen konuya yönlendirmek hem bağlantının arama motorları nezdinde tanımı yetersiz hem de tıklanma ihtimalini azaltan bir unsur olabilir.

Bu tip yönlendirme kelimeleri dışında, mesela Joomla SEO kelimesine bağlantı verdiğinizde site kullanıcına konunun direk ne ile alakalı olduğu gösterildiği gibi aynı zamanda arama motorlarına bu bağlantının doğru açıklamasını da vermiş oluruz. Bağlantılanan bu tip kelimeler aynı zamanda bağlı olduğu diğer faktörler ile beraber arama sonuç sayfası sıralamasına da etki eden faktörlerden bir tanesidir.Joomla, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da bize hayli kolaylık sağlayan eklentileri sunuyor. JCE Editor isimli ayrıntılı yazı editörü bu tip iç bağlantıları oluşturma noktasında pratik çözüm sağlıyor.

joomla seo için anchor text çapa metin kullanımı

İster içeriklerimiz için olsun, ister menüler ve öğeleri için olsun istediğimiz öğeye kolaylıkla iç bağlantı sağlayabildiğimiz gibi seçili olan kelimeyi de otomatik olarak çapa metin olarak ekleyebilirsiniz. Böylelikle sitenizi daha canlı bir hale getirmek ve iç bağlantı çeşitliliğini doğru bir şekilde arttırmak için Joomla kullanıcılarını Joomla SEO konusunda bu ayrıntıya da dikkatlerini çekmek isterim.

Tabi SEO çalışmalarında her şeyi abartmadan en doğal hali ile yapmanın gerekliliği ve kalıcı, güzel sonuçlar elde etmek adına bu türden bağlantı yapılandırmasını da olması gerektiği kadar yapmanızı tavsiye ederim.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir