Joomla 3’e içerik linkleri açısından kısa bir eleştiri

Eylül 27, 2013
Kategori: Joomla
7 7442 3
Joomla 3’e içerik linkleri açısından kısa bir eleştiri

Joomla 3 ile beraber çekirdek yapısını güçlendiren Joomla! aynı şekilde SEO konusunda da kendisinden beklenen bir çok özelliği bu sürüm ile beraber Joomla severlere kazandırmış durumda. Hala eksikleri olsa da, site genel etiketleri dışında, kategoriler, menü ve öğeleri gibi temel alanlarda ayrı ayrı etiketler tanımlama ile tabiki etiket sisteminin yerleşmiş olması avantaj…

Joomla 3 İçerik Linkleri

Ancak yine de içerik linklerine ait esnek olmayan yapılandırma seçeneklerine tıpkı WordPress’te olduğu gibi basit ve kullanışlı SEO açısından uyumluluk özelliğinin yer almaması şaşırtıcı. Bu nedenle sadece tek bu eksiği için koskoca Joomla SEO bileşenlerini ve eklentilerini kullanmak zorunda olanların cebinden hem ek bir ödeme çıkıyor hem de sistem performansını bu tip eklentiler olumsuz etkiliyor.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi Joomla 3 için yapılan çalışmalar blog kullanıcılarına yönelik bir çok özelliği kazandırmış. Ancak içeriğe ait link yapısına baktığımızda içeriğe ait kategorini ve içeriğin başındaki ID numarasının kaldırılabilmesi ancak özel SEO eklentileri ile mümkün olabiliyor.

kalıcı bağlantı yapısı wordpress

Oysa aynı işlem son derece basit bir şekilde WordPress SEO/SEF yapısında yapılabiliyor ve kalıcı bağlantı yapısı özelleştirilebilir bir şekilde düzenlemeye olanak tanıyor. Bu özelliği sebebiyle Joomla‘yı tercih etmeyip WordPress’e yönelenlerin sayısı o kadar fazla ki Joomla geliştirici takımının hala bunu gözardı etmesi bana ilginç geliyor.

Sanıyorum uzun bir zaman daha Joomla ekibi böyle bir özelliği çekirdek yapıya katmayı düşünmediği gibi Joomla kullanmakta ısrar edenlerin SEO eklentileri ile bunu aşmaları gerektiği görülüyor..

NOT: Bu yazı aslında Joomla geliştirici takımına ulaştırılacak bir içeriğe sahip olmakla beraber İngilizcemin yeterli olmaması sebebiyle gerekli yerlere ulaştıramıyorum. Bu konuda kısa sayılacak bu yazıyı İngilizceye çevirme imkanı olan arkadaşlar benimle irtibat kurarlarsa yazıyı zaten yazarı olduğum magazine.joomla.org Ekim ayı yazıları içinde yayınlayabilirim. Türkçe olarak yine Türkçe bölümünde yazarı olamama rağmen International kısmına ekleyebilirim.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

7 comments

  1. Adem TÜRK
    Reply

    Merhaba.Sitenizi değiştirdiğinizi yeni farkettim.Bu yazıyı da yeni gördüm.Benim de eklemek istediğim bir şey var.Bu adres yapısına bir çözüm bulunamadığı gibi bir de sayfa adındaki Türkçe karakterlerin sayfa adresinde çıkmamaması sorunu var.Mesela sayfa başlığını merhaba dünya olarak yazdığınızda, sayfa url adresini ü harfini bozuk olarak çeviriyor.Wordpress bu konuda da joomlaya göre bir adım önde.

  2. Serkan BOZACI
    Reply

    Merhaba Mehmet Bey,

    Eğer çeviri kısmını halen çözmediyseniz bilgi verirmisiniz. Çok mükemmel olmasa da içeriği yeterince anlatabilecek şekilde çevirisini yapabilirim.

  3. bastet
    Reply

    Bu konuda sorun yaşıyorum Mehmet bey,

    3.2 kullanıyorum ve SEO ya evet dersem sitedeki resimlerin hiçbiri ana sayfa hariç gözükmüyor. Bu durumda da SEO kullanamıyorum. Ne yapabilirim acaba?

    Teşekkürler
    bastet

    1. Mehmet Yazıcı (author)
      Reply

      FTP ana dizinindeki htaccess.txt dosyasının adını .htaccess olarak değiştirdiniz mi? Bir de configuration.php dosyasında live site ibaresinin karşında tırnak içine http ile başlayıp site adresini yazın

  4. Şenol Şengül
    Reply

    Öncelikle eline sağlık Mehmet abi,yukarıda seninde belirttiğin gibi “Koskoca Joomla” hâlen daha link yapısına bir çözüm bulmuş değil. WordPress’in kalıcı bağlantısı hoş olduğu gibi bende bir ara bu özellik için WP’ye geçmeyi bile düşündüm.
    Joomla bu soruna bir çözüm bulmalı bence… Ayrıca yazının son kısmında NOT olarak düştüğün İngilizce çeviri ile ilgili,twitter üzerinden birisi ile iletişime geçtim. Kendisi ile link’i paylaştım çeviriyi yapıp bize ileticek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir