Joomla 3.x FeedBurner karakter limitini ayarlama

Ağustos 18, 2013
Kategori: Joomla
0 3243 0
Joomla 3.x FeedBurner karakter limitini ayarlama

Joomla!‘nın gelişimini daha bebekliğinden itibaren içindeyken izleyen, Joomla 2.5 sürümü ile beraber biraz dışında olarak olsa da devam ettirdiğim iyi bir alışkanlığım diyebilirim. Joomla‘yı ilk defa kullanacak olanlara ilk olarak söylediğimiz söz “hiç bir şey bilmeksizin, sadece bilgisayar kullanmayı bilen herkes bu sistemi kullanabilir” di. Bugün 3.x sürümü ile geldiği son noktada artık bu tez de yerle bir olmuştu. Çünkü şahsen Joomla’nın mantığını anlamış birisi olarak ben bile yönetim panelinde, alt menülerinde, onların alt parametrelerinde kaybolup gidiyorum.

Tamam kabul ediyorum, artık hiç bir şey eskisi gibi değil ve eksikliği çekilen bir çok özellik Joomla’ya kazandırıldı. Ancak onu kullanmak asla bu kadar zor olmamalıydı, zaten ülkemiz ve dünyada kullanım oranları ortada. Destek verirken hep ilk defa Joomla’yı kullanacak olanların gözü ile baktığımızdan bugün de aynı alışkanlıktan vazgeçemiyorum. Joomla’nın arkasında ülkemizde bile o kadar etkin destek varken neden bir WordPress gibi olamadığının cevabı da bence bu noktada aranmalı.

Joomla’yı bu kadar yerden yere vurduktan sonra dilerseniz başlığa ait konumuza dönelim. SEO için olsun, sadık ziyaretçi kitlesi için olsun, en gerekli araçlarından bir tanesine de RSS haber beslemeleridir. Bu alanda en çok kullanılan servis olan FeedBurner en basit anlamı ile sitemize ait haberlerin RSS olarak başka bir alanda yayınlamamıza ve insanların bu haberlere, dolayısı ile sitemize abone olmalarını sağlamaya yarar.

Tabi önce sitemize ait RSS haber beslemesi linkini almamız ve bu linki FeedBurner üzerinden hesabımıza eklememiz gerekiyor. FeedBurner‘a kayıt işlemini tamamladıktan sonra gösterimdeki haberlerin yayınlanış şekline baktığımızda haberin tamamının yer aldığını görüyoruz. Bunun için sitemizden haber beslemesi için karakter sınırlamasını kullanmamız gerek. Bunun için ilgili ayarın yapılacağı alana yönetim panelinden ulaşmalıyız. Yönetim paneli üst menüsünde “Bileşenler >> Haber Beslemeleri >> Beslemeler” menüsüne tıklayarak açılan sayfada üstte “Seçenekler” butonuna tıklıyoruz.

Haber beslemesi hakkında karakter limiti ve diğer görüntüleme seçenekleri buradan yapılabilir. K2 bileşeni kullananlar mantık olarak kendi parametrelerinde yer alan haber beslemesi ayarlarını yapmak isteyeceklerdir ancak onlar bu durumu ayarlasanız da kontrol etmiyor.

Böylece FeedBurner gibi haber beslemesi gösterimini yapacağınız yerlerde bu limitler doğrultusunda yayın yapabilirsiniz.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir