Joomla 3.2.0 güncelleme sonrası ZOO bileşen hatası

Joomla 3.2.0 güncelleme sonrası ZOO bileşen hatası

Kasım 10, 2013
Kategori: Joomla
4 4353 3
Joomla 3.2.0 güncelleme sonrası ZOO bileşen hatası

Joomla geçtiğimiz günlerde Joomla 3.2.0 güncellemesi ile bir çok yeni özelliğe kavuştuğu gibi bazı bileşenlerde sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Kimi sorunların pratik çözümleri olmakla beraber benim rastladığım bir bileşen hatası YooTheme şirketinin ZOO bileşeni ile alakalıydı. Bileşende bazı görüntüleme ve fonksiyonlarının bir çoğunu kullanamama gibi önemli bir hataya sebep olan Joomla 3.2.0 güncellemesi bu konuda beni de çözüm arayışına itti.Dediğim gibi, kimi sorunların çözümü pratik oluyor ki benim şansıma da ZOO bileşen hatası çözümü gayet basitti. Tabi en basit çözümlerin hatasını tespit etmenin de ne kadar zor olduğunu unutmamak gerekir, çözüm kolay ama teşhis o kadar kolay olmuyor. Neyse, fazla laf kalabalığı yapmadan sorunun detayına ve çözümüne bakalım isterseniz.

Joomla 3.2.0 güncelleme sonrası ZOO bileşeninde yeni kategori açarken, açılan kategorilere bilgi girdikten sonra kaydetmek istediğimde boş beyaz bir sayfa, geri döndüümde de hiç bir kaydın gerçekleşmemiş olduğunu gördüm. Bazen de “Fatal error: Call to undefined method JApplicationAdministrator::stringURLSafe() in …”şeklinde başlayan bir hata meydana geliyor ve hemen üst tarafta menü linklerinde sorun olduğu bir mavi zemin üzerindeki CSS hatası gibi duran hata ile karşılaşıyordum. Acizane Joomla tecrübesi hata kodlarını iyi okuma alışkanlığı edindirdiğinden ilgili fonksiyone gözatıp küçük bir değişiklikle hatayı bertaraf edebileceğimizi gördüm.

ZOO bileşen hatası Çözümü

Joomla ana dizinimizde yer alan “/administrator/components/com_zoo/helpers/” yolunu takip edip “string.php” dosyasını açın ve aşağıdaki satırı bulun.

public function sluggify($string, $force_safe = false) {

Bu kod satırını aşağıdaki ile değiştirip dosyayı kaydedin.

public function sluggify($string, $force_safe = true) {

Tekrar ZOO bileşeninde rutin işlerinizi keyifle yapmaya devam edebilirsiniz.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

4 comments

  1. Taner Yılmaz
    Reply

    Zoo sürümünüz 3.1.2 den eski ise şu an için güncel olan bu sürümü kurun. Ben de zoo bileşeninin içine girince başlık kısmı biraz tuhaf o surunu çözemedim

  2. selami
    Reply

    3.2 de zoo kuruldu gözüküyor ama bileşenler arasında gözükmüyor bu problem sadece bendemi çıkıyor nasıl çözebilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir