iPad Air, iPad mini retina ve OS X Mavericks 10.9

Ekim 23, 2013
Kategori: Apple
0 3830 1
iPad Air, iPad mini retina ve OS X Mavericks 10.9

Yeni bir Ekim Ay’ı ve yine bir Apple etkinliği ile beraber bugün Yerba Buena sanat galerisinden Apple yaptığı canlı yayın ile yenilenen iPad‘ler ve MacBook‘lar’ın resmi geçidi, yenilenen işletim sistemi OS X Mavericks ve iLife ve iWork uygulamalarının yeni özelliklerini takip ederek sonuçlandı.ipad mini retina

iPad mini retina ekran

Böylesine uzun ama günü neredeyse özetleyen bir cümle ile başladığım yazıma öncelikle yenilenen 2. nesil iPad mini retina ile başlamak istiyorum.Hem taşıma kolaylığı hem de inceliği açısından benim de ilk tercihim arasında yer alan iPad mini nihayet en önemli eksikliği olarak gördüğüm Retina ekran teknolojisine kavuştu. iPad mini Retina ekranı 2048 x 1536 çözünürlük ile artık gözümüze daha bir başka hitap edecek gibi görünüyor.

Bir diğer ve belki de en önemli dikkat çekici özelliği iPad mini artık tıpkı iPhone 5s gibi 64-bit A7 işlemciye de kavuşarak boyundan büyük işler yapmak adına çok iyi bir konuma geldi. 1. nesil iPad mini’ye göre 4X daha fazla işlemci hızı demek olan bu donanım güncellemesi ile beraber grafik performansı da 8X daha yukarı çıkarak hem görsel hem de işlem açısından eşsiz bir tablet deneyimi sunuyor. Wi-Fi donanımı da bu güncellemeden nasibini alarak iki kat daha hızlı bir kablosuz ağ deneyimi sunması ürünün zaten varolan cazibesine ayrı bir cazibe katmış oldu.

16GB, 32GB, 64GB ve 128GB’lık depolama seçenekleri sunan iPad mini 2 retina 399$’dan başlayan Amerika fiyatları ile Kasım ayı sonrası vitrinlerdeki yerini alacak. Tabi şu an için Avrupa ve hele hele Türkiye’ye ne zaman geleceği ise meçhul. Bir de buna ülkemiz fiyat politikası eklenince satış yapan mağazaların önünde kuyrukların oluşması beklenmeyecek.

2013-iPad-ailesi-Retina-iPad-mini-2-iPad-Air

iPad Air 5. nesil iPad’in ismi oldu

Günün sürpriz ismi sürprizini çalışmadığımız yerden yaparak ilgileri farklı bir şekilde üzerine topladı. 9.7-inç iPad’lerin yenisi artık ismindeki rakamı atarak iPad Air olarak isimlendirildi. Apple’ın özellikle inceliğe vurgu yaptığı Mac’lerinden isimlenen ve Air ekini alan 5. nesil iPad yükseltilmiş donanımı ile zaten liderliğini almış olduğu tablet piyasasını uzun süre elinde tutacak gibi görünüyor.

iPhone 5s ile başlayan 64-bit A7 işlemcisi ve M7 hareket işlemcisini bünyesine katan yeni nesil iPad %20 daha incelmiş ve böylece iPad Air olmayı haketmiş hem de biraz daha (%28) kilo vererek daha da hafiflemiş olarak iPad ailesine katılmış oldu. Ekranda da değişikliğe gidilen iPad Air‘de ekran yan çerçeveleri %48 daha daraltılarak daha geniş bir ekranda çalışma tadına kullanıcısını ulaştırmış oluyor.

Geliştirilmiş FaceTime HD ön kamera , arka yüzünde beş megapiksel iSight kamera , gelişmiş Siri alımı için çift mikrofon gibi ek yükseltmeleri içeriyor. Yenilenen donanıma ait diğer bilgiler olarak 802.11ac dahil 300 Mbps Wi – Fi hızları ile MIMO ( Multiple -In – Çoklu – Çıkış ) teknolojisini desteklemek için iki anten aracılığıyla Wi – Fi ağ bağlantısı da güçlendirilmiş.

Kısacası donanım güncelleştirmeleri ile beraber yerini sağlamlaştıran iPad’ler tablet piyasasını domine etmeye devam edecek gibi görünüyor.

os-x-mavericks

OS X Maverick 10.9

Hala indirmekte olduğum ve bu gidişle yarına kadar sürecek olan OS X Maverick 10.9 güncellemesi OS X Lion kullanıcıları için ücretsiz olarak etkinliğin hemen ardından kullanıcıların istifadesine sunuldu.

Ücretsiz sürüm yükseltmesinin sebebi bu 10.9 sürümünün makyajdan ibaret olduğunu zannedenleri yanıltacak kadar ek özellikler içeriyor. Arayüzü’nün çok daha değişikliğe maruz kalacağını zaten beta sürümlerinden biliyorduk. Yeni Finder sekmeleri, yenilenen iBooks ve Mac’lere de taşınan Haritalar uygulamaları OS X Mavericks ile Mac kullanıcılarını karşılayan ilk yenilikler.

Hızlı mesajlaşma özelliğinin eklendiği bu yeni sürümde Bildirimler noktasında oldukça yararlı iyileştirmeler Mavericks 10.9 sürümü ile sunulmuş oldu. Takvim uygulamasının yeni özelliklere kavuştuğu Mavericks güncellemesi en çok kullanılan uygulaması olan Safaride de önemli değişikliklere ve geliştirmelere gitmiş.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir