iOS 8 mobil işletim sistemine merhaba!

Haziran 2, 2014
Kategori: Apple
0 3938 0
iOS 8 mobil işletim sistemine merhaba!

WWDC 2014 ile beraber beklenen yeniliklerin başında hiç şüphesiz Apple mobil işletim sistemi iOS 8 geliyordu. Şu anda tanıtımı devam eden iOS 8 işletim sistemi de tıpkı OS X Yosemite gibi bir çok yenilikle beraber karşımıza çıkıyor. Tanıtım demosunda izlemekte olduğumuz sıraya göre gidersek iOS 8 ile Spotlight’e tıpkı Yosemite’de olduğu daha fazla arama seçeneğini görmek mümkün oluyor.

iOS 8 ile beraber ilk göze çarpan geliştirme Bildirim alanında olduğu görülüyor, aşağıya doğru açılan bildirimlerden direk olarak yanıtlama özelliği geldi. Favorim olan bir diğer yenilik ise sesli mesaj özelliğinin mesaj uygulamasına dahil edilmesi oldu. Artık iOS cihazları arasında mesaj yazmaktansa mesajı sesli olarak göndermek çok daha fazla kullanılacağa benziyor.

ios 8 uygulama şifreleme

Bir diğer yenilik olan iCloud Drive da tıpkı OS X Yosemite gibi iOS’ta da yerini aldı. Ayrıca güvenliğin iOS 8 de daha da önemsendiğini söyleyebileceğimiz yeni güvenlik uygulaması ile Takvim, mesaj, rehber, anımsatıcı, notlar ve üçüncü parti uygulamaların şifrelenmesi yapılabiliyor.

health

Söylentilerde olduğu gibi iOS 8 ile beraber yeni tanışacağımız uygulama “Health” tanıtıldı. Healthkit (sağlık kiti) çeşitli sağlık kartlarının yer alacağı uygulama ile buna bağlı uyumlu sağlık araçlarının kullanılabileceği çok farklı bir uygulama.

Bir diğer yenilikte Family Sharing olarak tanımlanan ve aileniz ile (6 cihaza kadar) çeşitli medyaları ve uygulamaları paylaşmanıza olanak tanıyacak olan paylaşım uygulaması tek kredi kartına bağlı olarak paylaşıma olanak tanıyor.

family sharing

iOS 8 diğer yeniliklerinden kısa kısa bahsetmek gerekirse eğer; Paylaşım yapılan uygulamalar arasına yenileri eklendi, üçüncü parti uygulamaları da artık bildirim merkezinde yer alabilecek. destekleyen uygulamalara ait bildirimler bildirim merkezinde özelliklerine göre görüntülenebilecek. (Ebay bildirimleri gibi)

sanal-klavye

Sanal klavye üzerinde yapılan yenilikle beraber harfler arası kaydırmalı şekilde yazılar yazılabilecek. Jailbreakli cihazlar ve Android üzerinde kullanılabilen bu özellik şimdi iOS 8 ile standart olarak geliyor.

Touch ID ile parmak iziniz artık giriş yapmış olduğunuz sitelere ait giriş bilgilerini de saklamak ve sadece tek dokunma ile şifreleri otomatik olarak doldurma özelliğine kavuştu.

homekit

Yeni uygulama HomeKit, destekleyen aksesuarlar ile akıllı ev projesinin entegrasyonunu sağlıyor. Kapı kilitleri, ışıklar, kamera, kapılar, termostat vb. akseaurlar artık HomeKit uygulaması üzerinden tek bir yerden yönetimi sağlanabilecek.

homekit2

Halen devam etmekte olan WWDC sunumunun ardından yenilikler ve geliştirmeler ayrı bir konu halinde daha detaylı bir şekilde blogumuzda yayınlanacak.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir