iOS 7 için cihazlarınız hazır mı?

Eylül 17, 2013
Kategori: Apple
1 6051 1
iOS 7 için cihazlarınız hazır mı?

Apple‘ın geçtiğimiz iPhone 5c ve iPhone 5s etkinliğinde de duyurduğu gibi iOS 7 yarın genel kullanıma sunulacak. Peki siz ve cihazlarınız iOS 7 için hazır mı? İşte bu yazımda sizlere kullanmakta olduğunuz cihazlarınızın iOS 7 öncesi nasıl hazırlamanız gerektiğinizi paylaşmaya çalışacağım. Malum, güncelleme iTunes veya cihazlarınıza yansıdığında verilerinizin ve yüklü olan uygulamalarınızda sorun yaşamamak için bazı küçük ayrıntılara dikkat etmeniz önem arzediyor.

Öncelikle yedekleme işlemini iki farklı şekilde yapabileceğinizi hatırlatarak konumuza başlayalım. Birincisi iCloud üzerinden ikincisi de iTunes’tan yedekleme olarak iki seçeneğimiz var.

1 – iCloud ile yedekleme:

Eğer cihazınızda iCloud aktif edilmiş ve Wi-Fi bağlatınız açık durumdaysa cihazınızı şarja bağladığınızda otomatik olarak verilerinizi yedekleyecektir. Tabi öncelikle iCloud’un aktif olduğuna ve yedeklenecek verilerin doğru bir şekilde ayarlanmış olup olmadığını kontrol etmemizde fayda var.

iOS 7 öncesi iCloud yedekleme

Ayarlar >> iCloud öğesinden iCloud ile ilgili ayarların yapıldığı yönetim alanına giriyoruz.

ios-yedekleme-2

Saklama Alanı ve Yedekleme kısmı iCloud ile ilgili yedeklemenin aktif olup olmadığını kontrol edeceğimiz yer olacak.

ios-yedekleme-3

iCloud Yedekleme aktif durumda değilse aktif ettikten sonra yedekleme işlemi cihaz Wi-Fi bağlantısı olduğunda, bağlantı kablosu bağlandığı ve kilitlendiğinde otomatik olarak yedekleri alacak durumdadır. Şimdi Yedekle butonuna da basarak işlemi başlatabiliriz.

2 – iTunes ile yedekleme:

Cihazımız bilgisayara bağlı ve iTunes açık ise bilgisayara yedekleme yapabileceğimiz gibi tıpkı iCloud’da olduğu gibi cihazı bağlamaksızın Wi-Fi üzerinden de yedekleyebildiğimizi hatırlatalım. Bu iPhone/iPad ile wifi üzerinden eşzamanla seçeneği iTunes’ta işaretliyse kablosuz eşzamanlama da yapabiliyoruz. ITunes ile iOS cihazımızı eşzamanlamadan önce, ilk olarak bilgisayarınıza hesabınız için yetkili ve iTunes hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olmamız gerek. Bunun için üst menüyü açtığımızda Mağaza öğesine tıklayıp daha sonra yetkilendirme işlemini yapıp ve Apple kimliği ile oturum açın. Sonra tekrar Mağaza tıklayın ve ardından Giriş tıklayın.

Bundan sonra eğer daha önce iCloud yedeklemesi seçilmişse iTunes ana ekranından bilgisayarımıza yedekleme yetkisini vermemiz gerek.

ios-yedekleme

Bu bilgisayar seçeniğinin işaretli olduğuna dikkat ediyoruz ve artık iTunes için yedekleme işlemine başlayabiliriz. Üst kısımda bulunan Özet, Bilgi, Uygulamalar vb. kısımlardan daha önce yedeklemesini yapmadığımız öğelerden dilediklerimize girip kendi özel ayarlarını yapıp nelerin yedeklenmesi gerektiğini de seçip iTunes ana ekranında yedekleme kısmında Şimdi Yedekle butonuna basarak yedeğimizi bilgisayara alabiliriz.

Artık gönül rahatlığı ile iOS 7 güncellemesinin iTunes’a veya cihazımızda “Ayarlar >> Genel >> Yazılım Güncelleme” kısmına girerek sürümümüzü yükseltebiliriz.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir