iOS 6.1.3 untethered jailbreak cephesinde durum ne?

Eylül 18, 2013
Kategori: Apple
1 4291 1
iOS 6.1.3 untethered jailbreak cephesinde durum ne?

Şu saatlerde iOS cihaz sahiplerinin gözü bugün yayınlanması beklenen iOS 7‘nin üzerindeyken iPhone 3GS ve 4. nesil iPod touch sahipleri ise sahip oldukları son sürüm olan iOS 6.1.3 ile yollarına devam etme durumundalar. Uzun bir bekleyişin ardından Evad3rs ekibinin iOS cihaz sahiplerine hediye etiği Evasi0n iOS 6.0-6.1.2 untethered jailbreak ile gülen yüzler, gerek hata ile gerekse de ellerine cihazlarını aldıklarında iOS 6.1.3 olan cihaz sahipleri ise halen bir umut beklemekteler.

iOS 6.1.3 güncellemesi rakamsal olarakta bir ara güncelleme ve bazı güvenlik açıklarının kapatılması üzerine iOS hacker’ları bu güncellemenin tüm açıkları kapatmadığını paylaşmışlardı. Haliyle bu açıklama iOS 6.1.3 untethered jailbreak bekleyenleri bir kez daha umutlandırmıştı. Ancak untethered jailbreak söz konusu olduğunda bu imkan tüm cihazları mı yoksa bazı işlemcilere sahip cihazları mı kapsadığı bilinmiyordu.

Bunun cevabını da bir başka sistem uzmanı olan Winocm‘un twitter mesajları ile yanıt bulmuştu.iOS 6.1.3 untethered jailbreak - 1

iOS 6.1.3 untethered jailbreak - 2

iOS 6.1.3 untethered jailbreak - 3

Çalışmalarına bir süre daha devam etmesi gerektiği ve bu çalışmaların ardından iOS 6.1.3 untethered jailbreak’i sunabileceğini belirten Winocm çalışmanın A4 işlemciye sahip cihazlar için olduğunu belirtmişti. Çünkü çalışmasında aldığı sonuçlar A4 işlemcisi üzerinde olumluydu ve çalışmalarını diğer işlemcilere sahip cihazları da kapsayacak şekilde genişlettiğini belirtmişti.

Bu açıklamaların üzerinden yaklaşık 20 gün geçmiş ve bugün itibariyle bu konuda henüz müspet bir gelişme olmadı.Evad3rs ekibi ise iOS 6.1.3 jailbreak ile uğraşmadığı, ilgilerinin iOS 7 jailbreak üzerinde olduğunu ekibin bir çok üyesinden almıştık. Bunun da semerelerini iOS 7‘nin yayınlanması ile beraber görmeye başlayacağımızı ve haberleri ardı ardına alacağımızı düşünüyorum.

Geçmişte iPhone 2G’nin iOS 3.1.3 ile iPhone 3G’nin 4.2.1 ile iOS desteğinin durduğunu ve her iki sürüm için de untethered jailbreak’in olduğunu biliyoruz. Bu gelenek bunların sonrası iOS desteği duran iPhone 3GS ve 4. nesil iPod touch için de olacağını düşünmek hata olmasa gerek. Zaten Winocm’un da çalışmalarını takip ettiğimizde bu görmemiz mümkün. Ayrıca bir çok hacker iOS 7 sonrası bu konudaki çalışmalarını görmemiz mümkün olacak. Hiç bir şey yapılmasa dahi, desteği duran cihazlar için sürüm düşürme imkanının geleceğini geçmiş olaylara, Apple’ın politikasına ve hacker’ların bugüne kadar olan davranışlarına dayanarak söylemek mümkün.

İşin özü, A4 ve öncesi işlemcilere sahip cihazlar için zaten elde iOS 6.1.3 untethered jailbreak imkanının Winocm’un açıklamaları ile görüyoruz. İş, A4 üzeri cihazların untethered jailbreak imkanına dair araştırmaların sonucuna göre netlik kazanacak. Son söz olarak şunu diyebiliriz ki, iPhone 4, iPhone 3GS ve 4. nesil iPod touch cihaz sahipleri kısa zaman sonra yeni haberleri almaya başlayacak diyebilirim.

Bu sadece tarafıma ait bir düşünce olmayıp bir çok iOS blogu ve forumları aynı ortak görüşe sahipler. Bu yönde ilk haberi veren sitelerden birisi olan Redmondpie’ın geçtiğimiz ay yayınladıkları habere de aşağıdaki bağlantıdan gözatılabilir.

http://www.redmondpie.com/untethered-ios-6.1.3-jailbreak-found-needs-some-work/

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

1 yorum

  1. Pingback: iOS 6.1.3 ve 6.1.4 untethered jailbreak'e hazır olun | MMCN.ORG | Mehmet Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir