iOS 12 Yenilikleri Measure (Mezura) Uygulaması

Haziran 6, 2018
Kategori: Apple
0 5017 0
iOS 12 Yenilikleri Measure (Mezura) Uygulaması

Apple’ın iOS 12 beta sürümünü yayınlaması ile beraber bizlerde yakın zamanda kullanıma sunulacak olan iOS 12 sürümünü test etme imkanına kavuştuk. Bu güncelleme ile beraber bir çok yenilik ve geliştirme bizleri karşılıyor oluşu iOS cihaz sahiplerini hayli sevindirecek. Apple’ın sanal gerçeklik uygulamalarının alt yapısını oluşturan ARKit 2 güncellemesi ile daha gerçekçi ve net görüntülü sanal gerçeklik uygulamaları karşımıza çıkacak.

Bu konuda Apple iOS 12 beta sürümü yenilikleri içerisinde yer alan Measure (mezura – metre) uygulaması da sanal gerçeklik tabanlı bir ölçü uygulaması. AppStore üzerinde yer alan bir çok buna benzer ücretli uygulama olmakla beraber daha gelişmiş ve kesin sonuçlar veren kaliteli bir ölçüm uygulaması artık iOS 12 sürümü ile cihazlarımıza yerleşik olarak gelecek. Biz de kısaca uygulamanın temel çerçevesinden sizlere bahsetmek istedik.

iOS 12 measure mezura metre uygulaması

Uygulamada ölçümü yapılacak olan nesneye bütünsel olarak bakıp iPhone cihazınız ile odaklandığınızda keresinin otomatik olarak çerçeveye alınarak tam ölçülerini alabileceğiniz gibi tek tek ölçüm de yapabileceksiniz. Uygulamadaki (+) butonuna bir kere bastığınızda hedeflenen noktadan başlayıp siz tekrar aynı butona basarak elde edilen uzunluğu alarak ekrana yansıtacak. Nesnenin veya ölçümü yapılmak istenen herhangi bir yüzeyin değişik açılarının ölçülerini almak isterseniz (+) butonu ile noktalamaları birleştirmek sureti ile farklı farklı açılar ve ölçüler elde edebilirsiniz.

iOS 12 measure mezura metre uygulaması 2

Ölçüm işlemi bittikten sonra ekrandaki ölçülere dokunduğunuzda yapmış olduğunuz ölçüm işleminin değerini alabilir, yine ekrandaki kamera butonuna tıklayarak ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

iOS 12 measure mezura metre uygulaması 3

Uygulamayı kullandığınızda ne kadar basit ama işlev olarak ne kadar önemli bir uygulama olduğunu farkedeceksiniz. Ayrıca bu tip nesnelerin ölçülerini almak istediğinizde cihazın kadrajına o nesneyi alıp biraz beklettikten sonra kameranın odaklanması ile beraber nesnenin etrafının ölçüsünün otomatik olarak belirlendiğini de görebilirsiniz. Bu sırada ekrana dokunarak ölçüleri tek seferde elde etmeniz de mümkün.

Bir dahaki iOS 12 yeniliği konusunda görüşmek üzere…

, , , , , , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir