iOS 12 yenilikleri “Ekran Süresi”

Haziran 7, 2018
Kategori: Apple
0 2492 0
iOS 12 yenilikleri “Ekran Süresi”

iOS 12‘nin hayatımıza kattığı bir diğer yenilik ise “Ekran Süresi” (Screen Time) özelliği ve bu özelliğin aile ve çocuklar açısından çok kullanışlı ve önemli bir araç olduğu konusu. Kısaca bahsetmek gerekirse; Ekran Süresi, kişilerin kullandıkları her uygulamada geçirdikleri toplam zamanı, kategorilerine göre uygulamaları kullanım sıklıklarını, kaç adet bildirim aldıklarını ve iOS aygıtlarını ne kadar sıklıkla ellerine aldıklarını gösteren, detaylı günlük ve haftalık Etkinlik Raporları oluşturuyor.

ios-12-screen-time-zaman-suresi-1

Ekran Süresi aracı sadece bu kadarla kalmıyor tabi, Apple’ın uzun zaman önce iOS cihazlarına entegre ettiği Ebeveyn Kontrolü özelliği Ekran Süresi ile çok daha etkili ve kullanışlı bir hale geliyor. Her bir uygulama için ayrı ayrı kullanım süresi ve uygulamalara farklı limitler koyma gibi fonksiyonel özellikleri barındıran Ekran Süresi, teknolojinin neredeyse insanları esir aldığı günümüzde kontrolü tekrar sizlerin eline veren bir araç olarak tanımlanabilir.

Bir uygulama seçin, o uygulama ile ilgili bir zamanlama seçeceği belirleyin hepsi bu. Uygulamanın ne sıklıla ve ne kadar süre kullanıldığını raporlar ve belirlenen limitlere yaklaştığında bir uyarı ile beraber süreyi aşmak üzere olduğunuzu bildiren bir bildirimi gönderir. Bu aracı aileler ve sizin için önemli kılan en önemli etken de bu, cihaz kullanıcılarının zamanlarını nasıl ve ne şekilde geçirdiğinin yanı sıra bu zamanın kontrol altına alınabilirliği konusu artık çok kolay.

ios-12-screen-time-zaman-suresi-2

Ekran Süresi, ebeveynlerin çocuklarının iOS aygıtlarının kullanılamayacağı, yatma zamanı gibi belirli bir zaman aralığı belirlemelerine olanak veriyor. Downtime süresince uygulamalardan gelen bildirimler görüntülenmiyor ve uygulamaların üzerinde, kullanımlarına izin verilmediğini belirten bir rozet bulunuyor. Ebeveynler, Telefon veya Kitaplar gibi, Downtime süresince veya sınır aşıldığında bile her zaman kullanıma açık olmasını istedikleri belirli uygulamaları da seçebiliyorlar.

Ekran Süresi, hesap tabanlıdır ve çocukların iOS aygıtları genelinde çalışır. Bu da, ayar, rapor ve izinlerin toplam kullanımlarına dayalı olduğu anlamına gelir. Ekran Süresi, Aile İçi Paylaşım ile birlikte çalışır. Kurulumu hızlı ve kolaydır. Ebeveynler aynı Aile İçi Paylaşım grubundan çocukları için Ekran Süresi ayarlarını uzaktan veya doğrudan çocuklarının aygıtlarından yapılandırabilirler. iOS 12‘nin hayatımıza kattığı en önemli araçların başında gelecek olan bu uygulama ile çoğu şey sorun olmaktan çıkıyor.

ios-12-screen-time-zaman-suresi-3

Bilindiği gibi iOS 12 bu yazı hazırlandığında henüz ilk beta sürümünde olduğundan bir çok alanda İngilizce karakterler görünmekte. Beta süreci ve iOS 12’nin genel kullanma sunulma aşamasına kadar Apple ilgili alanları Türkçe olarak güncelleyecektir.

, , , , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir