Instagram resimlerinizi Joomla sitenize taşıyın

Ekim 3, 2013
Kategori: Joomla
3 7603 0
Instagram resimlerinizi Joomla sitenize taşıyın

Popüler fotoğraf sosyal ağı diye niteleyebileceğimiz Instagram dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayli popüler olan bir servis. Özellikle cep telefonu ve tablet’lerimizde çektiğimiz fotoğrafları gerek hazır filtreler kullanarak yeniden düzenleyerek gerekse de düzenleme yapmaksızın saf hallerinde Instagram üzerinden paylaşıyoruz.Bunların yanında bir de her gün güncellemekten keyif duyduğumuz bir Joomla veya WordPress blogumuz var. Öyleyse kendi hazırlayacağımız, eklentisiz olarak sitemize ekleyebileceğimiz bir Instagram Modül / Widget‘ine kimse hayır demez sanırım. Her iki sistemde de mantık, elde ettiğimiz HTML kodunu WordPress’te uygun sidebar’a, Joomla‘da uygun modül alanına eklememiz şeklinde olacağından işimiz hayli kolay.

Yazımızın devamında Joomla sitenize, SnapWidget sitesi aracılığı ile oluşturacağınız Instagram modülüne ait kodları alıp modülümüzü nasıl hazırlayacağımızı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle yukarıdaki bağlantıya tıklayarak bir iki adımda hazırlayacağımız ve sitemizin modül alanı ölçülerine uygun Instagram modülünün kodlarını elde etme işlemine bakalım.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 1

Siteye girdiğimizde bizi “Get Your Free Widget” isimli butonun karşıladığını göreceğiz. İlgili butona tıklayarak hemen modülümüze ait kodları oluşturmaya başlayalım.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 1

Hemen “username” kısmından Instagram kullanıcı adımızı yazıyoruz ve ardından “Widget Type” kısmından görünecek olan widgetin site olarak bize sunulan seçeneklerinden birini seçiyoruz. Küçük resim önizleme boyutu ve kaç resim gösterileceği gibi ayarları sitemizin modül alanına uygun olarak düşünüp seçiyoruz. Zaten aracın hemen altında hazırladığımız widget’in kodlarını alabileceğimiz butonun yanında “Preview” butonu ile önizleyebiliriz. O nedenle ayarların sonuçlarını anlık olarak görmemiz mümkün olacak. Biz de öyle yapıyor ve seçmiş olduğumuz düzende widget’imiz nasıl görünecek ona bakıyoruz.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 3

Biz örneğimizde 3×3 olarak 125px boyutlarında 9 resim görünecek şekilde ayarlarını yaptığımız widget’in durumu sitemiz için uygun ise kodu alacağız, yok değilse ayarlara geri dönüp dilediğimiz gibi boyutlandırıp ondan sonra kodları alacağız. Biz bu widgetin kodlarını almak istiyoruz ve “Close” butonu ile önizlemeyi kapatıyoruz.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 4

 

Artık tek yapmamız gereken “Get Widget” butonuna tıklayarak html olarak bize sunulan kodu almak. Bundan sonrasını Joomla sitemiz üzerinden devam edeceğiz.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 5

 

Joomla yönetim panelindeyiz ve “Eklentiler” menüsü altındaki “Modül Yöneticisi” öğesine tıklıyoruz. Modüllerin bulunduğu alana geldiğimizde sağ üstte “Yeni” yazan yeşil butona tıklıyoruz.

ozel-html

 

Açılan ekranda modül türünü belirleyeceğiz, “Özel HTML” seçeneğine tıklıyoruz ve artık modülümüz karşımızda.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 7

Modülümüzün içinde yer alan “Özel Biçimlendirilmiş Çıktı” sekmesine geçerek, editörü de kapatarak kodu ekliyoruz. Bundan sonra “Ayrıntılar” sekmesine dönüp modülümüzü hangi pozisyonda yayınlayacağımız ve ne isim vereceksek onu yazacağımız kısıma geçeceğiz.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 8

 

Uygun bir isim ve temamıza uygun pozisyona atadığımız modülümüzü artık yayına vermememiz için başka hiç bir sebep kalmadı.

SnapWidget ile instagram modülü hazırlama - 9

 

Artık Instagram güncellemelerimiz anlık olarak sitemizde Instagram modülünde yer alacak ve blogumuzun güncel ve dinamik yapısına bir parça daha katkda bulunmuş olacağız. Güle güle kullanın.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. etasci
  Reply

  bende özel biçimlendirilmiş çıktı bölümü gözükmüyor. bu sorunu gidermek için ne yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 2. aydin
  Reply

  Merhaba;
  bende özel biçimlendirilmiş çıktı bölümü gözükmüyor. bu sorunu gidermek için ne yapmamız gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Anlaşılan o ki cihazı ikinci el almışsınız. Cihaz sim kilitli doğal olarak aktivasyonda kilitli olduğu ülkeye ait sim kart ile yapılabiliyor. Jailbreak yapılıp ultrsn0w ile unlock yapıp kullanılabiliyor vihazınız. Bu işlerden anlayan bir telefoncu yapabilir yahut blogda arama kısmından ultrsn0w unlock gibi kelimelerle arama yaparsanız konuları göreceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir