Hosting ve domain transferinde nelere dikkat etmelisiniz?

Aralık 5, 2013
Kategori: Genel
5 9188 3
Hosting ve domain transferinde nelere dikkat etmelisiniz?

Bir gün olur da sitenizi barındırmakta olduğunuz sunucudan farklı bir hizmet sağlayıcıya geçirmeniz gerekirse, üstelik bir domain transferini aynı anda yapacaksanız o zaman siz de bir çok sorunla boğuşmamak için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Sonuçta daima erişime açık bir websitesi arzunuz yerini hüsrana bırakmak ve domain transferi boyunca sitenize kullanıcıların erişememesi var.

domain-host-transfer

Hosting tarafında yapılması gerekenler

 1. Öncelikle halen hizmet aldığınız yerden sitenizin varsa verirabanı yedeğini ve ana dizinde yer alan site dosyalarının yedeğini alın veya firmadan almasını isteyin.
 2. Alınan yedeklerinizi yeni aldığınız hosting hesabınıza aktarın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 3. Halen hizmet aldığınız firmadaki hizmet süreniz dolmamış olduğuna dikkat edin. Özellikle domain transferinin tamamlanması bir hafta bazen on günü bulacağını hesap ederek bu işlemler süresince kullanılan hesabın aktif olması gerektiğini unutmayın. Eğer hİzmet süreniz dolmuşsa hemen her firma sizi bir kaç gün idare edebileceği gibi gerekirse ek günler için hizmet bedeli karşılığında süre talep edebilirsiniz.

Domain için dikkat edilmesi gerekenler

 1. Transfer edilecek domainin süresinin sona erme tarihine dikkat edin en az 10-15 gün varken transfer işlemini başlatın. Çalıştığınız firmaya bağlı olarak bu konuda sorunlar yaşamamak için tedbirli olmakta yarar var.
 2. Domainin whois bilgileri gizli veya domain kilidi varsa bunların normale çevrilmesini sağlayın. Kilit açık ve whois bilgileri gizlenmemiş olmalı.
 3. Kullanılan domainin sahiplik bilgilerinde yer alan eposta adresinizin doğru olduğunu teyit edin. Transfer için gelecek bilgilendirme mesajları whois bilgisindeki eposta adresinize de gelecek.
 4. Domaini transfer edeceğiniz firmadan uzatma bedelini yatırarak transfer talebinizi gönderin. Firma sizden bu işlemler sırasında transferi yapabilmek ve domainin yeni sahibinin sizin olduğunuzu teyit etmek için bir şifre isteyecek bunu size bugüne kadar hizmet aldığınız firmadan isteyin (tabi domain paneli size verilmişse şifre işlemini siz panelden yapacaksınız)
 5. Şifre işlemi de tamamsa artık transferi başlatabilirsiniz.

Transfer işleminin ne zaman sonuçlanacağı domainin whois bilgisinde de yazan sahip eposta adresine firma tarafından gönderilecektir. İşlemler bir hafta hatta on gün kadar sürebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu işlemler süresince halen hizmet aldığınız hosting firması hesabınızı kapatmamalı aksi halde domain transferi günler sonra tamamlanana kadar sitenize erişim olmayacak ve domain yeni panelinize gelene kadar da ne siz ne yeni firmanız hiç bir işlem yapamayacak.

Burada en önemli kısmı tekrarlamakta fayda var, kesintisiz bir hosting değişimi için halen hizmet alınan yer ile yeni hizmet alınacak yerdki hesaplar aktif  olması lazım. Domain transferi gerçekleşene kadar siz hala eski sunucunuzdaki hesabı kullanmaya devam edeceksiniz.

Domain transferi de gerçekleştikten sonra yeni sunucudaki hesabı devreye almak için transfer edilen yerdeki domain panelinden yeni hosting bilgilerinze ait NS adreslerini ve diğer bilgileri güncelleyerek yayına yeni sunucudan devam etmeye başlamış olacaksınız.

Eski hizmet sağlayacınıza da artık işlemler bittikten sonra mevcut hesabı silmesini, yeni hizmet sağlayıcı da sitenin çalışmaya başladığını söyleyebilirsiniz.

Not: Ucuz diye yahut bir tanıdığınız vesilesi ile bile olsa kesinlikle kurumsal firmalardan hosting ve domain ihtiyacınızı karşılayın. En azından karşınızda ciddi bir muhatap ve hakkınızı arayabileceğiniz argümanlar olacaktır. Adının önüne webmaster yazan webtoaster’lar olduğu gibi aynı zamanda hostçuyum diyen ve aslında tostçu olarak nitelenen hizmet sağlayıcılarla çalışmamaya özen gösterin.

, ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

5 comments

 1. Mehmet
  Reply

  Merhaba. Domain satın almamış bir firmanın domanini satın alsam bu firma daha sonra benim bu isimli bir firmam var deyip benden bu domaini alabilir mi? Ya da benden satın alma yoluna mı gider? İyi günler.

 2. emre
  Reply

  faydalı paylaşımınız için teşekkürler. benim sorum: başka bi kullanıcıdan domain satın aldım ve bana şifreyi yolladı, bende kendi domain firmama durumu bildirdim. peki süre 7-10 gün sürüyorsa, ben ödememi yaptıktan sonra karşı taraf vazgeçebilir mi? başka bir deyişle domain transferinde kazık yememek için nelere dikkat etmek lazım ?

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Merhaba, domaini kendi panelinizde görene kadar domain satan kişinindir ve bu süreçte transferi iptal edebilir. Bu nedenle ödeme işlemini domaini panelde görünce yaparsanız sağlam olacaktır. Transfer işlemi sırasında istediği an iptal edebilir çünkü.

  2. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Domain transfer edilmeden transfer sürecinde satan kişi istediği gibi transferi durdurabilir. Domain satın alırken satan kişinin domain firmasından hesap açıp firma içi transfer yapılır (tamamen ücretsiz) daha sonra domain sizin hesabınıza geçtikten sonra siz istediğiniz firmaya transfer edersiniz ve risk ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir