Hint dili Telugu ile iPhone’lar çöküyor

Şubat 16, 2018
Kategori: Apple
0 3004 2
Hint dili Telugu ile iPhone’lar çöküyor

Her ne kadar bizi pek ilgilendirmiyor gibi görünse de bu haber  iPhone, iPad ve Mac cihazlarının sisteminin geçici de olsa çökmesine sebep olan önemli bir soruna ışık tutuyor. Apple tarafından yapılan açıklama ile iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları Hint dili Telugu‘daki özel bir karakterin kullanıldığı mesajların Mesajlar uygulaması ile, Safari, WhatsApp, Facebook Messenger gibi bir çok anlık mesaj uygulamasını etkileyen önemli bir sorun olduğu bildiriliyor.

Konuyu biraz daha net olarak ifade edecek olursak; Telugu dilindeki ilgili yazı karakterinin kullanıldığı mesaj karşı tarafa gönderilince, mesajı alan Mac ve iOS cihazlardaki Mesajlar uygulaması donuyor. Mesaj silininceye kadar da Mesajlar uygulaması düzgün bir şekilde çalışmıyor. Dahası bahse konu bu  özel karakter bildirim şeklinde gösterildiğinde de cihazın çökmesine ve yeniden başlatılmasına bile neden olabiliyor.

Apple ise iMore’dan Rene Ritchie’ye yaptığı açıklamada, yayınlanacak olan düzeltmenin iOS 11.3 ve diğer güncellemelerde olduğunu, ama bu güncellemeler çıkmadan önce yaşanan Telugu sorununu ortadan kaldıran ufak bir güncellemenin yayınlanacağını söyledi.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir