Harici diskinizi Mac ve Windows'ta sorunsuz kullanın

Harici diskinizi Mac ve Windows’ta sorunsuz kullanın

Şubat 5, 2015
Kategori: Apple
6 32078 0
Harici diskinizi Mac ve Windows’ta sorunsuz kullanın

Mac kullanıcıları ve yedek dendiğinde ilk akla gelen OS X uygulaması olan TimeMachine bilgisayarımızın hem komple yedeğini hem de anlık değişikliklerin yedeğini uygulama aktif ve harici diskimiz takılı oldukça yapar. Bunun dışında özel dosyalarını farklı olarak harici diskte bulunduran kullanıcılar bu diski her iki platformda da (windows ve mac) kullanmayı düşünebilirler. Bu durumda her iki işletim sisteminin dosya sistemi farklı olduğundan sorunsuzca her iki işletim sisteminde kullanılacak bir harici diski doğru formatta yapılandırması gerekiyor.

Windows NTFS tabanlı dosyalama sistemini kullanırken Mac HFS kullanır. Bu durumda Mac’inizde kullandığınız harici diskinizin formatını her iki sistemde de sorunsuz kullanmak için özel işlemden geçirmeniz gerekiyor. Gerçi Mac’te NTFS dosya sistemi ile oluşturulan harici diskleri kullanmak için 3. parti yazılımlar bulunmakla beraber ek maliyet ve zaman kaybına yol açacaktır. Halbuki yapacağınız pratik ve kolay bir işlem sonrası diskinizi olması gerektiği şekilde düzenlemek mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli;

exfat

 • “Uygulamalar >> İzlenceler >> Disk izlencesi” adımından disk yönetimine gelin.
 • Sol tarafta harici diskinizi seçip sap fonksiyon penceresinden “Sil” sekmesine geçin.
 • Hemen aşağıda biçimlendirme kısmından “ExFat” seçeneğini seçin.
 • Artık harici diskimiz formatlanmak üzere hazır, aşağıda “Sil” butonuna tıklayıp işlemi başlatabilirsiniz.

Format işlemi tamamlandıktan sonra artık harici diskiniz hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda sorunsuzca kullanılabilir hale gelmiş olacak.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

6 comments

 1. chat-in
  Reply

  Valla aynen bende… format atiyorum 200 gb islerimi kopyaliyorum PC ye takinca okumuyordu. Şimdi ExFat olarak formatladım. Bakalım sonuç ne olacak…

 2. yunus bayazıt
  Reply

  siz bir dahisiniz !
  kaç yıldır bunu yapmak için uğraşıyorum apple servisini bile aradım onlar bile böyle yardımcı olamadı size çok teşekkürler ! sizden allah razı olsun.

 3. Suat
  Reply

  hep mac üzerinden veriyorusnuz bilgileri, bende macta formatlanmış ve windows 7’de kullanmak istediğim bir HD var ve mac’im yok ve bu sorunu windows’ta çözmek istiyorum, nasıl çözerim? bir allahın kulu da anlatmamış windowsta bu iş nasıl çözülür diye, ne iş anlamadım!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir