Google Trends Joomla! için pek iç açıcı sonuçlar vermiyor

Ağustos 18, 2013
Kategori: Joomla
3 5798 0
Google Trends Joomla! için pek iç açıcı sonuçlar vermiyor

Joomla! ismini andığımızda cümlenin içinde içerik yönetim sistemlerinin kralı olduğu vurgusu ile yazıları yazmayalı hayli zaman oldu. Her ne kadar Joomla! içerik yönetim sistemleri arasında çok farklı bir yere sahipse de kralı olmadığı artık aşikar. Sebebini onlarca madde halinde sıralayabilecek olsam da en önemli etken artık Joomla’nın orta seviye kul üst seviye kullanıcılara hitap etmesi olarak niteleyebilirim. Bu da yeni kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğunun Joomla’yı kullanamadıkları, dolayısı ile başka sistemleri tercih ettiğini gösteriyor.

Joomla! her nedense garip bir biçimde Joomla 1.5 sonrasında yönetim panelini adeta içinden çıkılmaz bir hale getirmesi, Joomla 3.0 ile de buna tüy dikmesi sebebiyle bu kadar karmaşık yapıya kavuşması yeni kullanıcıların “aman bulaşmayayım” demesine ve Joomla kullanıcılarının büyümesine engel olduğunu düşünenlerdenim.

1.5 senedir böyle düşünüp bu yönde yazıyorum ve görüyorum ki Joomla artık o zamandan daha kötü bir kullanıcı performansına sahip olmuş gibi görünüyor. Joomla destek sitelerinin online kullanıcı sayıları aslında bu tür tahminler için en iyi alan konumunda. Anlık kullanıcı sayısı (adminler hariç) 5 olduğunda sevinecek konuma gelmiş olan Joomla destek sitelerim bize Joomla’nın eskisinden çok daha az tercih edildiğinin en açık göstergesi.

Bir başka tespit aracımız da Google Trends ile bugün WordPress, Drupal ve Joomla‘ya karşı eğilimleri kontrol ettiğimizde durumun geçen seneden bile daha kötü olduğunu görebiliriz. Joomla’nın istikrarlı düşüşü Drupal’ın yerlerde sürünüyor olması ve yükselen bir değer olarak WordPress’in eğilimler indeksinde zirvede olduğunu bize gösteriyor.

WordPress‘in aslında bir içerik yönetim sistemi olmadığını ancak çeşitli eklentiler ve fonksiyonel temalar ile içerik yönetim sistemi yapısına kavuşabilmesi onu sadece blog için kullanılan bir açık kaynak yazılım olmaktan çıkarıyor. Yıllar geçse de WordPress, basit yönetim paneli ile kullanıcısının gözünü korkutmadan kendisine alıştırmayı iyi beceriyor. SEO konusunda ise tartışılmaz bir üstünlüğe sahip olan WordPress yönetim panelinin sadeliği ile yeni kullanıcıları SEO’su ile de Webmaster dünyasının %90′ının cazibesini kazanıyor.

Bu durumda da Joomla! özellikle 3.0 ile süper gelişmiş bir script olmasına rağmen ancak kendi dilini iyi bilen kullanıcılara hitap etmeye devam ediyor. Yukarıdaki Google Trends bağlantısına tıkladığınızda dünya genelindeki eğilimleri görebileceğiniz gibi yine gidilen sayfada ülke bazlı tespitler de yapabilirsiniz. Mesela Amerika’ya baktığımızda Joomla için çok daha vahim sonuçları görecek olmanız sizi şaşırtmasın.

SEO konusunda Joomla 3.0 ile çok fazla atılım yaptığı görülen Joomla’nın pratikte ise SEO’sunun berbata yakın olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Joomla 1.5 ile WordPress ile biraz çalışarak başa baş bir SEO deneyimi sunan Joomla, 3.0 ile beraber WordPress ile de arasına dağlar kadar fark koymuş durumda, tabiki olumsuz yönde…

Tabi yukarıdakiler şahsi tecrübelerime dayalı fikirler, tartışma her zaman güzeldir, sizin de aksi yönde fikirleriniz varsa bunları örnekleri ile paylaşırsanız memnun olurum

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

3 comments

 1. Serkan BOZACI
  Reply

  Yaklaşık 3 yıldır joomla ile uğraşıyorum. Kodlama olarak sizin gibi çözümler üretemesem de çözümleri en azından siteme uygulayabiliyorum.

  Joomlayı çok sevmeme rağmen kan kaybediyor olması ister istemez alternatif arayışlarına itiyor.

 2. Mehmet Yazıcı (author)
  Reply

  Geçiş konusunda kalbinize daha çok yatıyorsa siteniz fazla ilerlemeden bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim. Yok projeniz genişleyecekse WordPress ile daha da zorlanabilirsiniz eklentiler vb. hakkında

 3. Serkan BOZACI
  Reply

  Joomla üzerinde daha yeni yeni (kullanıcı düzeyinde) ilerlemeye başlamışken yazınız aslında beni bayağı bir düşüncelendirdi.

  İlerleyişe bakarak joomla’dan wordpress’e geçişi düşünmüyor değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir