Elveda Joomla! 2.5

Aralık 31, 2014
Kategori: Joomla
4 4438 1
Elveda Joomla! 2.5

Joomla içerik yönetim sistemi belki de en sık güncellenen, dolayısı ile çok daha güvenli bir içerik yönetim sistemi olarak dünyada ve Türkiye’de tercih edilen en kapsamlı içerik yönetim sistemi. Gerçi sık sık güncelleme yaşaması kullanıcıların canını uyumlu eklentiler ve temalar noktasında zorlasa da güvenlik ve kararlılık açısından ciddi projelerin her zaman son sürüme güncellenmesi önemli.

Joomla geliştirici takımı Joomla yol haritasında çok daha önce belirtmiş olduğu gibi Joomla 2.5 sürümüne ait desteği 31 aralık 2014 itibari ile durduruyor. Bunun anlamı artık Joomla 2.5 ile hazırlanmış web siteleri eklentiler, tema ve joomla çekirdeği anlamında yeni bir güncelleme yapılmayacak olup sadece ve sadece olası güvenlik açığında bir güncelleme geçirebilir. Halen joomla 2.5 ile hazırlamış olduğunuz web siteleriniz bugünden itibaren herhangi bir riske girmemekle beraber artık önemli güvenlik güncellemesi dışında yeniliklerden faydalanamayacağı anlamına geliyor.

Hal böyle olunca Joomla geliştirmelerinden faydalanmak için yapılması gereken sitelerinizi joomla 3.0 sürümüne taşımanız gerekecek. Joomla 1.5 sürümünden 2.5 sürümüne geçişten çok daha kolay bir şekilde joomla 2.5 yönetim panelinden yapılabilecek olan joomla 3.0 güncellemesi sizi pek yormayacak. Tek yapmanız gereken halen kullanmakta olduğunuz tüm eklentilerin ve temanızın joomla 3.0 için uygun olup olmadığını kontrol etmek. Bunun dışında sizi joomla 3.0’a geçmekten alıkoyacak başka bir sebep kalmamış olacak.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

4 comments

 1. Habib
  Reply

  Merhaba Mehmet Abi,
  Joomla 3.x kurulu sitemi bugün 3.5.0 sürümüne yükselttim. Yükseltmez olaydım, hangi sayfaya girersem gireyim logo o sayfanın urlsine yönlendiriliyor. Hiç bir yerde çözüm bulamadım. site[.]com’a girdiğimde logoya tıkladığımda site[.]com’a gidiyor. Bunda bir sorun yok. Lakin site[.]com/hakkimda.html’ye girdikten sonra logoya tıkladığımda anasayfaya gideceğine site[.]com/hakkimda.html’ye gidiyor. Daha önce böyle bir sorun yoktu. Aradım, forumlara yazdım ama çare bulamadım. Sen bir çözüm biliyorsan lütfen yardımcı ol abi.

 2. Faruk
  Reply

  Abicim cevabın için Teşekkür ederim geçen araştırırken bi konu buldum orada baya uzun bir işlem vardı senin dediğin gibi yaptım gayet başarılı oldu teşekkür ederim.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Yönetim paneline girdiğinizde “Joomla Güncelleme” butonuna basıyorsunuz, hemen sağ üstte seçenekler var ona tıklayın. açılır bir pencere çıkacak “Kısa Termin Desteği” seçeneğini seçiyorsunuz. Böylece joomla güncelleme alanında “Joomla 3.0” sürümüne ait güncelleme bilgisi gözükecektir. Bu şekilde yükseltmeyi yaparsınız tabi bundan önce tema ve kullanılan eklentilerin 3.0 uyumlu olup olmadıüını veya uyumlu sürümlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir