Din, tüm zamanların en önemli istismar kaynağı yapılmıştır

Kasım 21, 2013
Kategori: Genel
0 3926 2
Din, tüm zamanların en önemli istismar kaynağı yapılmıştır

Dersaneler gereklidir yahut değildir meselem bu olmamakla beraber Din’i referansları her fırsatta kullanmayı ve kendi siyasi görüşlerine malzeme etmeyi şiar edinmiş bir kesim dersane konusunda İslam dahil bir çok meseleyi ustaca istismar ediyor. Mesela Mavi Marmara vakasında “Otoriteden izin almalılardı” şeklindeki ifadeleri ile Yahudi zulmünün adeta tevilini yapmaları akıllarda daha dün gibi tazeliğini koruyor.

Aynı kesimi 28 Şubat darbesi sırasında başörtüsünü çıkarıp eğitimlerine devam edebilecekleri konusunda darbecilerin çizgisindeki açıklamaları ile İslam’dan dünya için taviz verme fetvasını bile içleri titremeden vermişlerdi. Zaten bu kesimi en iyi özetleyen manşetlerden bir tanesi zamanının Cumhuriyet gazetesindeki şu ibretlik vesika özetlemeye yetmiyor mu?

Bugüne kadar hemen her hükümet kurulma arefesinde adlarını duymaya alıştığımıza bu kesim ellerinde tuttukları oy potansiyelini ve medya gücünü kendi hedefleri doğrultusunda ustaca kullanmayı bildiklerini gazete arşivlerinde dönem dönem görüyoruz. Zaman hangi zaman olursa olsun en geçerli akçe konumunda görülen Din, bir çok kesimde olduğu istismar edilmeye, üzerinden rant elde edilmeye bir araç haline getirildi.

Sıklıkla İslam’i referanslar ile gündemi yorumlayan açıklamalar yapmaları Din hassasiyetinden çok rant hassasiyetine dayandığını yukarıdaki resim ve haberin detayı ile anlamamak için basiretten toplu iğne arkası kadar nasibini almamış olmak gerekir. Düne kadar hükümetin tüm kararlarında dualar ile destek verenlerin bugün rant söz konusu olduğunda beddualara yönelmiş olmaları da artık kralın çırılçıplak olduğunu göstermeye yetmiştir.

Allah’u Teala o kadar adildir ki, insanları niyetlerine göre de elbet haşr eyleyecektir. O zaman şefaatçilerinin şefaat ettikleri ile beraber hangi mecrada olacaklarını Rabbim bizlere de gösterecektir.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir