Cydia’da Problem with MergeList var/lib/dpkg/status hatası

Ocak 15, 2014
Kategori: Apple
6 22011 0
Cydia’da Problem with MergeList var/lib/dpkg/status hatası

iOS cihaz sahipleri arasında özellikle jailbreak ile yeni tanışan kullanıcılar için bir takım sorunlar ve hatalar ile karşılaşmakta kaçınılmaz olabiliyor. Yapılan hatalı bir işlem veya durup dururken olduğuna inanılan bazı sorunlar Cydia‘nın sağlıklı çalışmamasına neden olabilir. Tıpkı bugün benim yaşadığım sorun gibi. Sorunun ortaya çıkış şekli Cydia‘da yüklenmiş olan paketlerin görünmemesi, eklenmiş olan repoların içlerinin boş olması şeklinde olmuştu. Cydia‘ya girildiğinde ekrana üç satırdan oluşan hatalar geliyor ve ekrana gelen hatalarda yazanlar tam olarak;

cydia mergelist hata

 • Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
 • Problem with MergeList /var/lib/dpkg/status.
 • The package list or status file could not be parsed or opened.

Hata iletilerinden bakıldığında bu işlerden hiç anlamayan ve az da olsa ingilizcesi olanlar yüklü olan paketler ve paketlerin listelenmesi ile ilgili bir sorunun oluştuğunu görebilirler. Bu durumda çözüm arayacağımız yer olarak cihazımıza kaydetmiş olduğumuz repo‘lar olmalı.

Özellikle sonradan eklediğimiz repolar başta olmak üzere bir kaç repoyu sildikten sonra soruna sebep olan repo’yu deneme yanılma ile bulabilmemiz mümkün olacak ve uygulama listesi yine eskisi gibi karşımıza gelmiş, hata giderilmiş olacak. Bundan önce Cydia’da Changes kısmına gelip bir kaç kez “Refresh” butonuna basıp farklı hataların gelmesini de sağlayabiliriz. Bazen hatalı olan reponun da adı ile beraber farklı bir iletinin ekrana geldiğini görebilir, böylece hatalı olan repoyu görme imkanımız da olabilir.

Hataya sebep olan repo’yu tespit edip onu sildikten sonra Cydia’nın yine eskisi gibi sorunsuzca çalıştığını görebilir ve keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz.

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

6 comments

 1. Yalnız kurt
  Reply

  Emegine saglık güzel yazmışsın ama Manage den source kısmına giriyorum ve komple boş göremediğim repoyu da silemiyorum haliyle bi yardımcı olsan üstat

 2. cengiz
  Reply

  bende 3 gs var i tunes bagladım indirdim dosyasını yükledim günceledim attı herşeyi ama etkinleştiremedim kurdum son dakikada wifi veya itunes baglan diyor menüye giremiyom bunu nasıl yaparım şebekede gözükmüyor var diyok yurtdışı ama kayıtlı

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Apple’dan aktivasyonunu yapmalı cihaz, iTunes’a bağlayarak aktive edebilirsiniz. Yahut cihaz internete bağlıysa onunla da aktive edersiniz. Eğer sim kilitli bir cihaz değilse… İmeinin kayıtlı olması ayrı bir şey cihazın kullanılan şebekeye kilitli olması ayrı bir şey.

 3. Dogus
  Reply

  Tesekkurler ayni sorunla karsilastim bugun durup dururken cydia yi actigimda. Dediginiz gibi bir repo salladim ve tutturdum 🙂 Sorun insanelyi repodaymis bende..

 4. ersan çubukcu
  Reply

  Selam Mehmet Bey;
  Çok güzel bir siteniz var öncelikle teşekkürler.Ben siteniz sayesinde jailbreak yaptım, fakat telefonum kilit ekranındayken kaydırarak menüye dönemiyorum. ekrana her dokuşumda çiziler çıkıyor. ancak power ve home tuşuna basarak kapatım açınca ancak düzeliyor tekrar ekran kilidine geçtikten bir müddet geçtikten sonra tekrar kilitleniyor ve ben tekrar aynı işlemleri yapıyorum. bu arada gelen telefonlara cevapta veremiyorum malesef. sadece meşgul verebiliyorum. telefonum iphone 5s ve türkiye den alınma. acil yardım lütfen. not: ekranda drawing mode gibi biryazı 1 saniyeliğine yakaladım ama..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir