Cydia nasıl kaldırılır?

Cydia nasıl kaldırılır?

Aralık 29, 2014
Kategori: Apple
12 18717 2
Cydia nasıl kaldırılır?

Başlıkta yer alan soru uzun zamandır iOS cihazlar kullananlara biraz garip gelebilir. Ancak biz website yöneticileri kullanıcıların arama motorları üzerinden hangi arama kelimelerinden geldiğini kontrol eder ve çok gerekliyse bu arama kelimelerine özel yazılar hazırlarız. İşte bu yazı da blog ziyaretimize gelen bir çok kullanıcının arama kelimesi üzerine kuruldu.

Aslında jailbreak ve beraberinde getirdiği özel uygulama deposu Cydia iPhone, iPad veya iPod touch gibi cihazlarımızın başına gelebilecek en güzel şey. Ancak kimi zaman ihtiyaç duyulması halinde Cydia’yı cihazımızdan kaldırmak isteyebiliriz. Tıpkı bu aramayı yaparak blogumuza ulaşan kullanıcılar gibi…

İşte böyle bir durumda iOS cihazımızdan Cydia nasıl kaldırılır sorusuna basit bir şekilde cevap vermemiz gerekirse; cihazımızı restore etmemiz bu isteğimizi yerine getirmiş olacaktır. Ancak restore (geri yükleme) işlemini cihazımızın ayarlar kısmından (cihazı sıfırlama) değil de iTunes üzerinden yapılması gerekiyor. Aksi halde cihazımız elma logosunda o meşhur siyah ekranda kalabilir.

Bilgisayarımızda yüklü olan iTunes uygulamasını açıp, cihazı bilgisayara bağlayıp geri yükleme işlemini yaparak cydia’yı cihazımızdan kaldırmış jailbreaksiz bir şekilde kullanmaya devam edebiliriz. Tabi tüm bu işlemler öncesi notlarımız, rehber, anımsatıcılarda kayıtlı verilerimizi iCloud üzerinden yedeklenmiş olduğuna (bu özelliğin açık olduğuna) dikkat etmeniz restore sonrası tekrar cihazınıza bu verileri yüklemenizi sağlayacaktır.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

12 comments

 1. Burak Cihan
  Reply

  Cydia açılmıyor uygulamaya hiç bir şekilde giremiyorum silip tekrar yüklemek istiyorum ama açılmadığı için olmuyo lütfen yardım edin

 2. ilker
  Reply

  Üstad merhaba. Iphone 4 ios 6.1.3 cihazım var. Jailbreak yapılmış durumda ben jailbreak 7.1.2 ye geçmek istiyorum. Bunu da itunes den restore yapıp, sonrasında pangu ios 7.1 ler için olan sürümü kullanarak yapabilir miyim?

 3. Ahmet furkan
  Reply

  Merhaba,
  ios 9.3.3 yüklü şuan telefonda, itunes üzerinden geri yükle dediğimde sürümü yükselterek mi sıfırlıyacak yoksa 9.3.3 kalacak mı?. Sıfırlayacaksa başka kaldırma yöntemi var mı? Bu arada pangu ile jailbreak yapmak istedim, sorunsuz geçtim aşamaları ama şuan cydia açılır gibi yapıyor sonra kapanıyor. yeni bir jailbreak yöntemi buldum onu deneyeceğim ama şuan pangu dan gelen cydia silinmediğinden demiyorum, olmuyor. Yardımcı olanbilirseniz sevinirim. iyi günler.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   iTunes cihazınızı güncelleyerek sıfırlar yani sürüm yükselir. Bulunduğunuz sürüme sıfırlamayı jailbreak sonrası cydiadan indireceğiniz bir uygulama ile beraber yapabilirsiniz

 4. Mete
  Reply

  9.3.3 jailbreak yaptım. Cydia veritabanı hatası veriyor Hiçbirşey yükleyemiyorum şuan yüklediğim tweaklerde çalışmıyor. Nasıl düzeltebilirim.

   1. Mete
    Reply

    Cold not open file /var/lib/dpkg/statüs-open (2: no such file or directory 1. Hata kodu bu
    The package list or status file could not be parsed or opened. 2. Hata kodu da bu

    Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 5. Rıdvan özer
  Reply

  Kolay gelsin arkadaşlar iOS 9 cydia yükledikten sonra bazı aykırı programları indirdiğimiz Zaman cydia ve cydiadan inen programlar çalışmayıp. Açılıp kapanıyor. İlk bende olduğu Zaman teli geri yükleyip cydia sildim. Tekrar yükledim. Sonra aynı hata tekrar oldu. Bu sefer teli geri yükleme yapmadım. PP Çince Cydia programı Nasıl yüklenmişse telefona. Tekrar tekrarını yaptığımız Zaman düzeliyor.

  1. Mehmet Yazıcı (author)
   Reply

   Biraz karmaşık anlatmışsınız ancak anladığım kadarına yanıt vereyim. Tethered jailbreak olduğundan cihazı kapatıp açtığınızda jailbreak işlemini telinizdeki jailbreak aracına tıklayarak yeniden yapmanız gerekir

 6. Onur Kaynar
  Reply

  Mehmet bey, iyi çalışmalar. İpad 2 tabletin sürümü 6.1.2 ve jailbreak li. Jailbreak yapılırken sanırım yedeklemedim. Sürüm yükseltmek için itunesten reset yapıp ios 8 e yükselttikten sonra tekrar jailbreak yapabilirmiyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir