Apple’ın sonu Polaroid gibi mi olacak?

Ekim 17, 2013
Kategori: Apple
0 3526 0
Apple’ın sonu Polaroid gibi mi olacak?

Steve Jobs sonrası Apple‘ın durumu ve geleceği arada sırada da olsa teknoloji siteleri ile ekonomi sayfalarının konusu olmayı sürdürüyor. Apple’ın, özellikle adından çokça söz ettirdiği akıllı telefon alanında artık yenilikçi ve insanları heyecanladıran ürünlerin yer alamadığı düşüncesi çizgisindeki haberlere bir yenisi dünyaca ünlü yatırımcı Mark Faber tarafından eklendi.Ünlü yatırımcıya göre son yıllarda Apple’ın ürünlerinin çok manasız ürünler olduğu ve bu gidişle şirketin sonunun hızlandığı görüşünde. Apple’ın durumunu 1970’li yılların fotoğraf makinesi üreticisi Polaroid’e benzeten Faber, “Polaroid’in yaratıcısı Edwin Land, dünyada kimsenin sahip olmadığı kadar çok patente sahipti. Ancak 1982’de Land’in şirketteki görevinden ayrılması, şirketi kaçınılmaz sona sürükledi ve 2001’de Polaraid resmen iflasını açıkladı” Faber, “Apple’ın kendisinin hiç ilgilenmeyeceği bir borsa yatırımı” olduğu vurgusu ile devam ettiği sözleri, “Bugün için olmasa da eninde sonunda Apple’ın iflas edeceği” sözleri ile sona eriyor.

Açıkçası Apple ürünlerini tercih eden birisi olarak, özellikle iPhone 4 sonrası Apple’ın, çok yenilikçi ve beni de heyecanladıran bir ürününün piyasaya sürülmemiş olduğunu düşünüyorum. Özellikle cihazların genel tasarım çizgilerinin birbirinin aynısı olduğu, dünyadaki daha geniş ekrana yönelik taleplerin artmasına karşın iPhone 5 ile cihazın uzunluğunun biraz daha artması ve çerçevesiz yapısı ile daha geniş görünüyor olması dışında bu yönde bür ürün güncellemesini Apple’da göremedik.

iPhone 5s‘ler ile birlikte tanıdığımız 64-bir işlemci ve parmak izi sensörü gibi gelişmeler elbette çok önemli, ancak iPhone 3GS sonrası iPhone 4’ün piyasaya çıktığındaki heyecanı kullanıcılarına veremedikleri de bir gerçek. Bu açıdan Steve Jobs’un sanatsal bir göz ve teknolojideki ileri görüşlülüğünün yansıması olan ürünlerin artık gelmiyor oluşu Apple hayranlarını uzun zamandır düşündürüyor. Her ne kadar Mark Faber’in görüşlerinin çok acımasız ve farklı bir alanda ele alınması gereken kişisel yaklaşımları olarak görsekte Apple’ın vizyonunun her geçen gün biraz daha zayıfladığını görmemekte fazla iyimserlik olacaktır.

Özellikle bir sonraki ürün güncellemesi, iPhone 6 olarak olacaksa Apple’ın bu ürünle tüketicisinin karşısına nasıl çıkacağı yakın gelecekte Apple’ın sonunun da nereye doğru gitmekte olduğunun önemli bir göstergesi olacak. Bir bakıma iPhone 6 akıllı telefon alanında Apple’ın kaderini de büyük oranda belirleyecek gibi…

, , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir