Apple’ın Siri’sine ses veren kadın Susan Bennett

Ekim 5, 2013
Kategori: Apple
0 4114 0
Apple’ın Siri’sine ses veren kadın Susan Bennett

Akıllı telefonlar kulvarında her zaman getirdiği yenilikler ile ses getiren Apple, iPhone 4s ile beraber Siri‘yi cihazları ile buluşturduğunda hayli ilgi çekmişti. Kişisel asistan olarak yeteneklerini bizim için kullanan Siri, sesli komutlarımıza cevaplar vererek bir çok işi sadece sesimizle yapabilmemizi sağlamıştı. Tabi komutların sadece desteklenen diller dahilinde olması, Türkçe’nin henüz bu diller arasında yer almaması bizler için Siri’yi pek cazip kılmıyordu.

Geçtiğimiz iOS 7 güncellemesi ile farklı yeni görevleri de yerine getirecek şekilde gelişen Siri bugünlerde adını farklı bir biçimde duyuruyor. Siri’ye sesini veren “Susan Bennett”, CNN televizyonuna konuk olunca küçük ama ilginç detayları da ortaya çıkardı. Mesela Siri’ye hayat veren Susan Bennett’in bu hizmetin aktif edildiğini bir arkadaşından öğrenmiş. Kendisinin bir iPhone’u olmadığından da bizzat Siri ile tanışamadığından servisin hizmete girmiş olduğundan da habersizmiş.

Susan Bennett, Siri için ses kayıtlarının 2005 yılında alındığını belirtmesi ile aslında Apple’ın basit bir özellik gibi görülebilen Siri’nin ne kadar uzun zaman önce planlanıp üzerinde çalışıldığının da bir göstergesi olsa gerek. Hemen bir iPhone satın alan Bennett, kendi sesi ile beraber Siri ile bu şekilde karşılaşmış oldu. Aşağıdaki video’da CNN’deki röportajından bir bölümü izleyebilirsiniz.

, , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir