Apple'ın iBoot kaynak kodları sızdırıldı

Apple’ın iBoot kaynak kodları sızdırıldı

Şubat 11, 2018
Kategori: Apple
0 420 3
Apple’ın iBoot kaynak kodları sızdırıldı

Genellikle iPhone Jailbreak kullanıcılarının sıklıkla duyduğu bir terim olan iBoot, cihazın işletim sisteminin güvenli önyüklemesini sağlayan bir dizi kaynak koddan ibaret olan önemli bir işlevi tanımlıyor. Bir çok jailbreak geliştiricisi iOS cihazların özellikle untethered olarak jailbreak yapılabilmesinin de önünü açan iBoot’un kaynak kodlarının sızdırılmış olması bu nedenle hayli önemli.

Yayınlanan kodlar her ne kadar iOS’un eski sürümü olan iOS 9 ile alakalı olsa da bu kodların büyük bir bölümünün iOS 11 içinde geçerli olduğu biliniyor. Bu sebepledir ki LiberiOS ve LiberTV jailbreak araçlarının geliştiricisi Jonathan Levin bu haberi, “Bu tarihteki en büyük sızıntıdır” şeklinde tanımlıyor.

Apple yayınlanan bu kodlar üzerine kodların yayınlandığı site olan GitHub’daki ilgili sayfayı DMCA’e başvurarak kaldırtmış olsa da atı alan üsküdarı geçti diyebiliriz.

, , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla! içerik yönetim sistemi üzerine uzun yıllar çeşitli sitelerden destek verdi. Joomla Kitabı'nı çıkaran ekibin içindeydi. Türkiyede Byte dergisinde Joomla hakkında yazılar yazdı. Yine aynı derginin özel Joomla 1.5 sayısını hazırlayarak Joomla adına bir ilki gerçekleştirdi. Çeşitli seminerlerde Joomla üzerine konuşmacı olarak katıldı. Halen Joomla resmi sitesi magazine.joomla.org'da editörlük yapmakta. Apple ve ürünlerine özel merakı var.

Diğer yazılarımı görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir