Android kullanıcıları iOS’dan neden çok fazla

Ağustos 19, 2013
Kategori: Apple
2 5123 1
Android kullanıcıları iOS’dan neden çok fazla

Bu konularda biraz bilgisi olanların cevabını çok net olarak bildiği ancak Twitter takipçilerim arasında halen bu soruyu soranların olması sebebiyle kısa da olsa bir yazı yazmam gerektiğini gördüm.

Apple, iOS işletim sistemini sadece kendi ürettiği iPhone, iPad, iPod touch, gibi cihazlarda kullanılmasına imkan tanıyor. Yani kendi mobil işletim sistemi sadece kendi ürettiği cihazları destekliyor ve farklı markalara ait mobil cihazlara yüklenmiyor.

Ancak Android, amacı itibari ile açık kaynak bir işletim sistemi olduğundan Apple dışındaki hemen hemen tüm akıllı telefon ve tablet üreticileri cihazlarına Android işletim sistemli yükleyerek piyasadaki rekabet ortamından yararlanıyor.

android-ios-2

Şimdi bir yanda sadece bir marka ve bir kaç ürüne yüklenebilen bir iOS işletim sistemi, diğer yanda onlarca markanın onlarca ürününe yüklenebilen Android işletim sistemi… Sanıyoruz durumun özeti için bu paragraf yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Bugün, özellikle de Çin kaynaklı online alışveriş sitelerine baktığımızda yine onlarca tanınmamış marka veya markasız yüzlerce üründe Android işletim sistemi olduğunu görebiliriz.

Hal böyle olunca Android işletim sistemi yüklü cihazların çok daha fazla aktivasyon yapılması ve iOS karşısında ezici bir çoğunlukla cihazlarda yer aldığını görmek şaşırtıcı olmasa gerektir. Eğer ille de Android ile iOS kıyaslanacaksa bunun daha adilce yapılması sonuçların da adilce olmasını sağlayacaktır. Mesela; Samsung günümüzün en popüler akıllı cihazlarını üreten firmaların başında geliyor. Bu firmanın ürettiği Samsung Galaxy S3/S4 gibi Androidli cihazları ile Apple’ın iPhone 4S/5 gibi cihazlarının satış miktarlarını kıyaslamak hem barındırdıkları Android ve iOS için adil bir örnekleme, sonuç itibariyle de iyi bir karşılaştırma olacaktır.

Tabi Android’in açık kaynak bir işletim sistemi olması ve bu nedenle doğan güvenlik sorunları bu yazımızın konusu olmadığından değinmiyor bir başka yazıya bırakıyorum.

, , , , , ,
Mehmet Yazıcı

Joomla & Wordpress gibi özgür içerik yönetim sistemleri konusunda uzman. Apple'ın iOS uygulama geliştirme programına dahil bir kullanıcısı olarak aynı zamanda Apple ürünleri hakkında uzun yıllardır yazılar yazmakta.

Diğer yazılarımı görüntüle

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir